Laborantka o zákulisí testovania: Výter z nosa je nepríjemný, chlapi aj plačú

Mozambický vojak hliadkuje v Národnom parku Gorongosa.
Zdroj: Teleráno

Tvrdí, že vydržať štyri hodiny v ochrannom obleku je náročné.

Od začiatku prvého pozitívneho prípadu ochorenia COVID-19 vyhodnotili v slovenských laboratóriách vyše 49 500 testov. Väčšina z nich bola negatívna. Pri odoberaní vzoriek, okrem ľudí zo zdravotníckych zariadení, pomáha aj armáda, hasiči, ale aj dobrovoľníci.

Jednou z laborantiek v prvej línii je aj Žaneta Balázsová, ktorá musel prejsť špeciálnym školením. Zároveň je aj koordinátorka odberového tímu, v ktorom má ďalších dvoch ľudí. Pracuje pred budovou polikliniky na Mýtnej ulici v Bratislave.

Ľudia, ktorí ho robia, majú presný zoznam testovaných, ktorí sa objednali na vyšetrenie na presne určený čas. Pred začiatkom odberu si musí každý odkašľať a vyfúkať nos.

Zdroj: Teleráno

„V testovacom sete sú dva tampóny - jedným urobíme výter z hrdla a druhým z oboch nosných dierok. Potom ich vložíme do špeciálnej skúmavky s označením testovaného. Vzorku dáme do termoboxu, ktorý so vzorkami odvezie šofér do laboratória. Pacienti dostanú výsledok cez SMS alebo mailom do 48 hodín," vysvetlila postup redaktorke Telerána Michaele Kertészovej.

Prečítajte si aj: Markizácku redaktorku testovali na koronavírus. Takto to vyzeralo

Balázsová tvrdí, že ľudia sú disciplinovaní, hoci väčšina je vystrašená a vystresovaná. „Podľa mňa sa snažia sústrediť na to, aby to zvládli. Tento odber nie je určite pre každého príjemný, hlavne výter z nosa, ale dá sa to vydržať. Väčšinou nám plačú páni," konštatovala s úsmevom.

Byť celý deň v ochrannom obleku je veľmi náročné a je to aj nápor na psychiku, čo nám potvrdila aj pani laborantka. „Ochranný oblek mám štyri hodiny. Nemôžeme ísť na toaletu, napiť sa či najesť. Musíme to nejako vydržať. Potom idem na obednú prestávku, najviac sa teším na kávu. Ďalšie štyri hodiny sa prestriedame, ale keďže som koordinátorka, som tu celý deň," opísala svoju prácu.

A ako sa vyrovnala s tým, že ju napr. otlačili ochranné okuliare alebo štít? Pozrite si video z Telerána.


BRATISLAVA/Teleráno, zg
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti