V Česku v stredu zatiaľ pribudli tri nové úmrtia, v Thajsku počet nakazených klesá

Premiér Igor Matovič, minister obrany Jaroslav Naď, hlavný hygienik Ján Mikas a europoslanec Peter Pollák.
Zdroj: TASR/AP

Aktualizované údaje už vydali aj Ukrajina, Rusko či Bulharsko.

V Českej republike podľahlo chorobe COVID-19 už 204 osôb a celkovo 1800 ľudí sa z nej vyliečilo. Od rána tak v Česku pribudli tri úmrtia, informovalo v stredu tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

Česko eviduje celkovo 7041 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Hospitalizovaných je 412 ľudí.

V ČR zatiaľ urobili vyše 186.900 testov na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19.

Prvé prípady nákazy koronavírusom v ČR zaznamenali 1. marca. Česká vláda 12. marca vyhlásila z dôvodu šírenia nákazy novým typom koronavírusu núdzový stav pre územie celej krajiny na 30 dní, neskôr toto opatrenie predĺžili do 30. apríla.

Kabinet premiéra Andreja Babiša sa zatiaľ nerozhodol, či bude žiadať poslancov o možnosť núdzový stav znova predĺžiť.

Šéf Ústredného krízového štábu a minister vnútra Jan Hamáček v stredu zopakoval, že stojí za svojím návrhom predĺžiť opäť núdzový stav v ČR. Uviedol, že ak bude zrušený, koronavírus a opatrenia nezmiznú, informovala spravodajská televízia ČT24.

V Maďarsku zomrelo ďalších 12 ľudí

Počet potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu v Maďarsku stúpol za deň o 70 na celkových 2168 prípadov.

Zomrelo ďalších 12 starších pacientov, ktorí trpeli aj inými chronickými ochoreniami, informoval v stredu krízový štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu. Počet úmrtí dosiahol 225, pričom 295 pacientov sa z ochorenia COVID-19 vyliečilo.

V nemocniciach ošetrujú 825 chorých, z ktorých je 63 napojených na pľúcnu ventiláciu. Z dôvodu rastu pacientov nemocnice v rámci prípravy na fázu masového rozšírenia choroby uvoľňujú na základe nariadenia vlády po celej krajine kapacity postelí.

V domácej karanténe je 11.049 ľudí. Akreditované laboratóriá otestovali doposiaľ 52.702 vzoriek.

AKTUÁLNE ČÍSLA O NOVOM KORONAVÍRUSE NÁJDETE TU

Poľsko hlási celkovo 10-tisíc nakazených

Počet prípadov nákazy koronavírusom v Poľsku za uplynulých 24 hodín vzrástol o 178 a dosiahol 10.034, uviedlo v stredu ráno poľské ministerstvo zdravotníctva, píše agentúra PAP.

Celkový počet úmrtí v dôsledku choroby COVID-19 sa v krajine zvýšil o tri na 404.
Podľa údajov, ktoré ministerstvo zdravotníctva zverejnilo na sociálnej sieti Twitter, väčšina (55) nových prípadov pochádza z Lodžského vojvodstva.

Hospitalizovaných je 3503 pacientov. Prvý prípad infekcie Poľsko zaznamenalo 4. marca. Pacient sa už medzičasom vyliečil a prepustili ho z nemocnice v západopoľskom meste Zielona Gora. Celkovo sa vyliečilo 1513 pacientov.

Počet prípadov v Bulharsku prekročil tisíc

Potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 je v Bulharsku 1015, čo je za posledných 24 hodín nárast o 49 prípadov.

V stredu ráno o tom informoval bulharský krízový štáb poverený riešením pandémie nového druhu koronavírusu, ktorý túto chorobu spôsobuje.

Uzdravilo sa celkovo 174 pacientov. Úmrtí je v krajine 47, najnovšie pribudli dve, uviedla bulharská tlačová agentúra BTA.

Za posledných sedem dní bolo zaznamenaných takmer 300 prípadov ochorenia COVID-19, čiže 30 percent z doterajšieho celkového počtu.

Dosiaľ bolo urobených dovedna 27.000 PCR testov, teda testov založených na polymérovej reťazovej reakcii. Cieľom je urobiť 7000 takýchto testov za týždeň, čo pokryje jedného z každej tisícky obyvateľov.

Na Ukrajine za deň evidujú takmer 500 novonakazených

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa v stredu zvýšil o 467 na 6592. Informovala o tom agentúra Ukrinform s odvolaním sa na ukrajinské ministerstvo zdravotníctva.

Podľa neho ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobované novým koronavírusom SARS-CoV-2, podľahlo v krajine 174 ľudí, z toho 90 mužov a 84 žien. Ide väčšinou o ľudí vo veku nad 50 rokov (85 percent).

Na Ukrajine sa z nákazy uzdravilo 424 ľudí vrátane 27 detí - opakovaný laboratórny test u nich nezistil vírus.

Celkovo 4466 ľudí vrátane 334 detí podstupuje liečbu doma pod dohľadom lekára. Hospitalizovaných je 2126 osôb vrátane 97 detí. Na umelú pľúcnu ventiláciu museli napojiť 92 ľudí.

Ukrajinská vláda rozhodla koncom marca o zavedení režimu mimoriadnej situácie na celom území krajiny s cieľom zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Karanténne opatrenia potrvajú najmenej do 24. apríla.

Ukrajina zastavila všetky medzinárodné lety i medzinárodnú autobusovú a železničnú dopravu. Cudzinci majú na Ukrajinu zákaz vstupu. Do krajiny sa dostanú iba jej občania autom alebo pešo.

Po príchode musia stráviť 14 dní v karanténe pod lekárskym dohľadom v zariadeniach, ktoré vyčlenia jednotlivé oblasti. Ide prevažne o hotely alebo lekárske zariadenia.

Až 43 percent novonakazených v Rusku nemalo žiadne príznaky

Rusko zaznamenalo v priebehu 24 hodín 5236 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čím ich celkový počet stúpol na takmer 58.000. Informovala o tom v stredu agentúra TASS s odvolaním sa na ruské krízové centrum.

Z nákazy COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje, sa doposiaľ v Rusku vyliečilo 4420 osôb a podľahlo jej 513 ľudí. Takmer 43,3 percenta z nových prípadov nemalo žiadne príznaky tohto ochorenia.

V hlavnom meste zaznamenali 2548 prípadov a celkovo v Moskve evidujú 31.981 prípadov.

V Thajsku počet prípadov klesá

Thajské úrady zaevidovali v priebehu uplynulého dňa 15 nových prípadov nákazy patogénom SARS-CoV-2, čím pokračuje trend znižovania počtu novoinfikovaných. Podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva je v tejto ázijskej krajine celkovo nakazených 2826 ľudí.

V Thajsku dosiaľ podľahlo koronavírusovej chorobe 49 ľudí, informuje tlačová agentúra AFP. Z nemocníc prepustili 244 osôb, uzdravilo sa 2352 pacientov. Celkovo zostáva v zdravotníckej starostlivosti 425 ľudí.

Prvý prípad nákazy zaznamenali v Thajsku 13. januára. Neskôr, 22. marca, krajina zaznamenala najväčší nárast ochorení - 188 prípadov.

Od 3. apríla je na celom území Thajska zavedený zákaz vychádzania od 22.00 do 04.00 h, pričom porušovatelia daného nariadenia čelia trestu odňatia slobody do dvoch rokov a pokute do výšky 40.000 bahtov (1134 eur), informovala tlačová agentúra TASS.

Čínske úrady koncom decembra 2019 upovedomili Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) o prepuknutí dovtedy neznámej formy zápalu pľúc v meste Wu-chan. Odvtedy sa pandémia COVID-19 rozšírila takmer do každého kúta planéty.

Filipíny majú viac ako 100 nových prípadov

Celkový počet osôb nakazených novým koronavírusom na Filipínach je v súčasnosti 6710. Za posledných 24 hodín potvrdili 111 nových prípadov nakazenia koronavírusom SARS-CoV-12.

V krajine evidujú 446 úmrtí na ochorenie COVID-19 spôsobené týmto patogénom, pričom počet vyliečených pacientov stúpol na 693. Informovala o tom v stredu agentúra TASS.

Filipíny zaznamenali prvý prípad nakazenia ešte 30. januára a 1. februára sa stali prvou krajinou na svete okrem Číny, v ktorej potvrdili úmrtie na COVID-19. Úrady ustanovili v krajine núdzový stav na obdobie šiestich mesiacov.

PRAHA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti