Bolestná spoveď zdravotnej sestry: Keď ľudí odpojí od ventilácie, cíti sa ako anjel smrti

Juanita a jej tím spolu lekármi čelia každý deň veľmi ťažkým rozhodnutiam.

Vrchná sestra z londýnskej Royal Free Hospital prehovorila o svojej najťažšej úlohe. Juanita Nittla (42) je poverená vypnúť pľúcnu ventiláciu pacientom chorých na COVID-19, u ktorých už nie je nádej na zlepšenie stavu.

Juanita pracuje v nemocnici na JIS-ke už 16 rokov, to čo však prežíva počas uplynulých týždňov, sa nedá s ničím porovnať. Zdravotnícky personál je preťažený. Keď pred pandémiou pripadala jedna sestra na pacienta, teraz sa musí starať o troch naraz. V spomínanej nemocnici museli takmer zdvojnásobiť počet lôžok z 34 na 60. Juanita hovorí, že so smrťou sa teraz stretáva veľmi často, v priemer každý deň zomrie jeden pacient s koronavírusom.

„Niekedy mám pocit, že som za úmrtia nejakým spôsobom zodpovedná. Mám nočné mory. Nemôžem spať. Bojím sa, že sa nakazím vírusom. Všetci sa bojíme," priznala sestrička v rozhovore pre portál BBC.

Pľúcne ventilátory sú pre mnohých ľudí s COVID-19 jedinou šancou na prežitie. Dávajú telu drahocenný čas, aby mohlo bojovať s ochorením.

Juanita a jej tím spolu lekármi čelia každý deň veľmi ťažkým rozhodnutiam. Keď sa stav pacienta nezlepšuje a už neexistuje nádej, odpoja ho od prístrojov. Ide o dôkladne zvážené rozhodnutie, ktoré ovplyvňuje vek pacienta a aj to, či má aj iné závažné ochorenia.

Juanita spomenula, že jedným z najťažších dní v živote zažila, keď jej ráno povedali, že má odpojiť od ventilátora zdravotnú sestru (50), ktorá zomierala na COVID-19.

Pri opise procedúry sa jej do očí tlačili slzy. Mimoriadne emotívne podľa nej bolo lúčenie s dcérou po telefóne. Ubezpečila ju, že matka netrpí a spýtala sa akého je vierovyznania. Potom telefón priložila k uchu bezvládnej ženy, aby jej dcéra mohla povedať posledné slová. Po rozlúčke nasleduje pieseň, ktorú si rodina vybrala. Žena zomrela asi 5 minút po odpojení od ventilátora. Juanita ju celý čas držala za ruku.

„S pomocou kolegyne som ju umyla, zabalila do bielej plachty a vložila do plastového vreca. Na čele som jej pred zatvorením urobila krížik," opisuje ťažké chvíle, ktoré zažíva takmer každý deň

Juanita hovorí, že sa s kolegami navzájom povzbudzujú a každé ráno sa držia za ruky a opakujú si, aby všetci zostali zdraví. Bez toho by to bolo neznesiteľné.

LONDÝN/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.