Kedy a ako sa skončí epidémia koronavírusu na Slovensku? Takto to vidí profesor Krčméry

a1.jpg
Zdroj: TV Markíza

Podľa odborníka budeme nosiť rúška ešte dlho a stanú sa bežnou súčasťou našich životov.

Celý svet už niekoľko týždňov trápi jediná otázka: Kedy nastane vrchol a pád pandémie nového koronavírusu? Túto otázku sa snažia zodpovedať poprední vedci a analytici, no jasnú odpoveď nedokáže nájsť nikto. 

Odborník na tropickú medicínu Vladimír Krčméry v mimoriadnej relácii televízie Markíza Koronavírus na Slovensku: Ako ďalej vysvetlil, že každá podobná epidémia vo svete mala odlišný priebeh.

Dokonca ani nový koronavírus sa v každej krajine nespráva rovnako. Preto je veľmi ťažké povedať, kedy zažijeme vrchol a kedy už bude vírus na ústupe. Krčméry si pomohol prirovnaním k Malej Fatre.

"Malá Fatra má krásny hrebeň. Má Rozsutec, Stoh aj Chleb, ale stále je to Malá Fatra a nie sú to Vysoké Tatry. Túto epidémiu vidím ako typ plató. To znamená, že má pomalý nárast, potom je stabilizovaná niekoľko týždňov až mesiacov a môže mať taký pomalý pokles, že to ani nezbadáte," vysvetlil Krčméry.

Dodal, že neverí, že prídu veľké výkyvy až na nášľapné míny v osadách a v domovoch seniorov. To sú tie pomyselné vrcholy Rozsutec či Chleb. Podľa Krčméryho je ale dôležité, že máme ohniská nákazy lokalizované a uzavreté. Pokles epidémie si teda možno ani nevšimneme a s ochorením budeme žiť v "liberálnej koalícii".

Prečítajte si tiež:

Aká je teda podľa Krčméryho prognóza ďalšieho šírenia? Odborník pripomína, že v Hongkongu nosia ľudia rúška 18 rokov po epidémii SARS a zrejme si na to budeme musieť zvyknúť aj my.

"Rúška nie sú náš nepriateľ, ale náš priateľ. Nosenie rúšok je aj v smernici WHO. To, že ich nejaké krajiny ignorovali, mi neprináleží komentovať, ale efekt rúšok sa osvedčil," dodal Krčméryho. Podľa neho si nakoniec na rúška zvykneme a stanú sa normálnou súčasťou našich životov.

Pozrite si vo videu, ako Vladimír Krčméry vysvetlil svoju teóriu v mimoriadnej relácii Koronavírus na Slovensku: Ako ďalej:

Politici a odborníci sa stretli v mimoriadnej relácii TV Markíza. TU si ju môžete pozrieť.

BRATISLAVA/kk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.