Podľa štúdie mladšie osoby s miernym priebehom COVID-19 utrpeli túto poruchu mozgu

Zdravotnícke pomôcky.
Zdroj: TASR/AP

Všetci skúmaní pacienti boli mladší ako 50 rokov a mali buď mierne alebo žiadne príznaky ochorenia.

Tím okolo neurochirurga Thomasa Oxleyho z newyorského Mount Sinai na základe liečenia piatich osôb s novým koronavírusom zistil, že toto ochorenie s miernym priebehom spôsobuje osobám medzi 30-40 rokmi náhlu mŕtvicu.

Rastie tak dôkaz, že COVID-19 môže spôsobovať zrážanie krvi neobvyklým spôsobom, dôsledkom čoho môže byť práve mŕtvica. Píše CNN.

Všetci skúmaní pacienti boli mladší ako 50 rokov a mali buď mierne alebo žiadne príznaky ochorenia.

„Zdá sa, že v tepnách dochádza k zrážaniu krvi, čo zrejme zapríčiňuje tento vírus. Počas dvojtýždňového pozorovania sme pri mladých pacientoch zaznamenali sedemnásobne väčšie náhle mozgové príhody. Väčšina z nich nemala žiadne iné zdravotné komplikácie a buď len mierne alebo žiadne príznaky koronavírusu," ozrejmil Oxley

Ten dodal, že nie je bežné, aby takto mladí ľudia mali mozgové príhody. Za posledný rok v priemere každý mesiac na mozgovú príhodu hospitalizovali ani nie dvoch ľudí.

AKTUÁLNE ČÍSLA O NOVOM KORONAVÍRUSE NÁJDETE TU

Náhla cievna mozgová príhoda, ľudovo mŕtvica, je dôsledkom prerušenia alebo zníženia prívodu krvi a živín a látok v nej obsiahnutých do nervového tkaniva mozgu.

Už niekoľko minút trvajúce nedokrvenie mozgu spôsobuje smrť mozgových buniek a v závislosti od lokalizácie aj rad klinických komplikácií.

K štvrtkovému ránu celosvetovo evidovali viac ako 2,6 milióna nakazených novým koronavírusom, viac ako 184-tisíc obetí a viac ako 723-tisíc vyliečených.

BRATISLAVA/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme štúdia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.