Muž má koronavírus už viac ako dva mesiace, pacientov s dlhým priebehom pribúda

Predseda vlády Igor Matovič a minister vnútra Roman Mikulec.
Zdroj: TASR/AP Photo/Jean-Francois Badias

Nakazený je podľa vlastných slov na pokraji psychických síl, dokonca uvažoval nad samovraždou.

Muž z čínskeho Wu-chanu, niekdajšieho epicentra nákazy ochorenia COVID-19, ešte na začiatku februára zistil, že je na tento koronavírus pozitívny. Následne sa liečil v dvoch nemocniciach a momentálne je v izolácii v karanténnom centre.

Lenže po viac ako dvoch mesiacoch mu testy ukazujú, že vírus sa v jeho tele stále vyskytuje a nedarí sa mu ho zbaviť. Píše ČT.

Muž je podľa vlastných slov na pokraji psychických síl, o pomoc požiadal aj odborníka a ako priznal, uvažoval aj o samovražde.

Pomôcť mu zatiaľ nevedia ani lekári, ktorí sa týmto koronavírusom zaoberajú. Tvrdia, že osôb, ktorí nemajú žiadne príznaky, ale testy u nich prítomnosť vírusu stále ukazujú, pribúda.

Hoci sa Číne podarilo šírenie nákazy spomaliť, ľudia s pretrvávajúcimi pozitívnymi testami sú aktuálne najväčšou výzvou odborníkov.

Pri viacerých pacientoch sa po 50, 60, ba aj 70 dňoch od nálezu sa stalo, že mali pozitívny test na koronavírus SARS-CoV-2.

AKTUÁLNE ČÍSLA O NOVOM KORONAVÍRUSE NÁJDETE TU

Odporúčaná dĺžka izolácie je 14 dní. Podľa čínskych zdravotníckych organizácií však zatiaľ nejestvuje dôkaz, že by ľudia s takto dlhým výskytom vírusu mohli nakaziť ďalšie osoby. Prečo však majú vírus tak dlho? Existuje viacero teórií.

Niektorá časť odborníkov tvrdí, že sa títo pacienti mohli nakaziť opakovane, čo by však vyvracalo presvedčenie, že človek si po prekonaní tohto vírusu vytvorí protilátky.

Riaditeľ kórejského strediska pre kontrolu a prevenciu ochorení vidí podstatu v tom, že vírus v organizme dotyčných ľudí pretrval a v určitej chvíli sa reaktivoval.

Niektorí tamojší zdravotníci si myslia, že v telách týchto pacientov pretrváva nízke množstvo vírusu, ktoré pre pacienta ani jeho okolie nepredstavuje riziko.

TIP: Podľa štúdie mladšie osoby s miernym priebehom COVID-19 utrpeli túto poruchu mozgu

Paul Hunter z univerzity v britskom Norwichi tvrdí, že veľmi pomalé odbúravanie vírusu kedysi pozorovali pri iných ochoreniach medzi pacientmi s nízkou imunitou.

Pre príklad, v Južnej Kórei sa v roku 2015 vyskytol pacient so syndrómom vírusového ochorenia dýchacích ciest (MERS-CoV), ktorý okrem toho trpel aj rakovinou uzlín, a ktorý vykazoval prítomnosť vírusu aj po 116 dňoch.

BRATISLAVA/rd
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti