Smutný fakt o pandémii v Európe: Polovica obetí je z opatrovateľských domovov

Exposlanci za pultom v NR SR
Exposlanci za pultom v NR SR Zdroj: TASR/AP/Manu Fernandez

Hoci sa nákaza koronavírusom v niektorých európskych krajinách zrejme ustaľuje alebo klesá, pandémia ešte nie je ani zďaleka prekonaná.

Šéf sekcie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge vo štvrtok uviedol, že polovica úmrtí na nový druh koronavírusu v celom tomto regióne bola zaznamenaná v opatrovateľských domovoch. Zároveň to označil za "nepredstaviteľnú tragédiu". Informácie priniesla tlačová agentúra AP.

Kluge na tlačovej konferencii povedal, že sa pred nami vynára "hlboko znepokojujúci obraz" o dôsledkoch, aké má ochorenie COVID-19 v domovoch pre seniorov s dlhodobým pobytom, kde je starostlivosť "často notoricky zanedbávaná". Kluge uviedol, že zdravotníci v týchto zariadeniach sú často preťažení prácou a aj platovo podhodnotení. Vyzval tiež, aby dostali viac ochranného vybavenia a podpory. Označil ich za "neospevovaných hrdinov" pandémie.

Belgičan Kluge oznámil, že hoci sa nákaza koronavírusom v niektorých európskych krajinách zrejme ustaľuje alebo klesá, pandémia ešte nie je ani zďaleka prekonaná.

Kluge tiež poznamenal, že približne polovicu celosvetových prípadov ochorenia COVID-19 a úmrtí naň zaznamenali práve v Európe a že minulý týždeň sa tieto počty zvýšili na východe kontinentu - spomenul konkrétne Rusko, Turecko a Ukrajinu. Dodal, že WHO čoskoro pošle tímy do Bieloruska, Turkménska a Tadžikistanu, aby pomohli tamojším úradom v ich snahe dostať nákazu pod kontrolu.

LONDÝN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Domov seniorov

Dôležité udalosti