Lekári varujú: Seniori s ochorením COVID-19 majú viacero nezvyčajných príznakov

telerano kemka.mp4
Zdroj: TASR/AP Photo/Mary Altaffer

Za najčastejšie príznaky tohto ochorenia sa všeobecne považujú horúčka, kašeľ či zhoršené dýchanie.

Starší pacienti s novým koronavírusom majú niekoľko atypických symptómov tohto ochorenia, čo podľa lekárov komplikuje správnu diagnózu a včasné podchytenie nákazy. Informuje o tom CNN.

Koronavírus SARS-CoV-2 charakterizujú najmä príznaky ako horúčka, kašeľ či problém s dýchaním.

Najmä dôchodcovia však mali úplne iné príznaky, a síce viac spia, prestanú jesť, sú apatickí, zmätení či strácajú orientáciu. Občas sa vyskytlo aj to, že prestali hovoriť.

„Nemajú typické príznaky ako väčšina pacientov. Pri tomto koronavíruse vykazujú naozaj neobvyklé symptómy," hovorí doktorka Camille Vaughanová z Emory Unversity.

Dôvod však môže tkvieť v tom, ako staršie telo reaguje na ochorenia a infekcie. V pokročilom veku môže byť imunita slabšia a schopnosť regulovať teplotu sa mení. Základné chronické ochorenia môžu maskovať príznaky infekcie.

"Niektorým starším ľuďom, či už z dôvodu zmien súvisiacich s vekom alebo pre predošlé neurologické problémy, ako je mŕtvica, sa mohli zmeniť reflexy kašľania. Iní, s kognitívnou poruchou, nemusia byť schopní komunikovať," vysvetľuje doktor Joseph Ouslander z floridskej univerzity.

Kathleen Unroeová z univerzity v Indiane však tvrdí, že za týmito príznakmi nemusí byť len koronavírus. „Musíme zvážiť mnoho iných faktorov," dodala.

Ich stav sa vraj môže meniť aj vzhľadom na celospoločenskú situáciu. „Ich rutina sa zmenila. V domovoch a sociálnych zariadeniach sa činnosti a aktivity buď pribrzdili, alebo úplne zastavili. Obvykle sa tak títo ľudia stávajú slabšími, pretože aj ich pohyb sa utlmí," domnieva sa.

Podobne to vraj môže byť aj s penzistami, ktorí sú doma. „Rodinné väzby sa prerušili, to u nich môže viesť k apatii či depresii," uzavrela.

BRATISLAVA/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Symptómy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.