Česko otvorilo hranice aj zrušilo zákaz voľného pohybu osôb

Monika Jankovská.
Zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

Česká vláda zároveň požiada Snemovňu o predĺženie núdzového stavu.

Česká vláda požiada Poslaneckú snemovňu Parlamentu ČR o predlženie núdzového stavu, ktorý v dôsledku pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 v krajine platí od 12. marca. Informovala o tom v piatok spravodajská televízia ČT24.

Vláda ČR schválila žiadosť o predĺženie núdzového stavu do 25. mája. Vo štvrtok vládni predstavitelia uviedli, že chcú predĺženie núdzového stavu, aby bolo možné zachovať reštriktívne opatrenia prijaté pre epidémiu koronavírusu.

Núdzový stav v ČR v súčasnosti platí do 30. apríla a predseda ústredného krízového štábu Jan Hamáček už predtým avizoval, že by malo dôjsť k jeho predĺženiu.

Predseda Snemovne Radek Vondráček v Českej televízii uviedol, že poslanci by mohli návrh posúdiť 28. apríla. Preferoval by rokovanie v obmedzenom počte zákonodarcov, v ktorom už Snemovňa v čase pandémie rokovala niekoľkokrát.


Česko otvorilo hranice

Zrušenie zákazu voľného pohybu osôb, ktoré na území Českej republiky vstúpi do platnosti od piatku 24. apríla, zahŕňa aj opätovné umožnenie cestovania za hranice krajiny. Povedal to vo štvrtok český minister zdravotníctva Adam Vojtěch, ktorého vyjadrenie sprostredkoval spravodajský server Novinky.cz.

"Podľa krízového opatrenia, ktoré platí od zajtra (poznámka redakcie oddnes 24.4.), tak je možné vycestovať do zahraničia. Aj na dovolenku," vyhlásil Vojtěch.

Ľudia musia po návrate zo zahraničia predložiť negatívny test na koronavírus, inak budú musieť stráviť 14 dní v karanténe, povedal Vojtěch po zasadaní českej vlády. Pendleri podľa jeho slov budú môcť prechádzať cez hranice každý deň, ak sa každých 14 dní preukážu negatívnym testom.

Vojtěch takisto oznámil, že česká vláda ruší s platnosťou od piatku 24. apríla zákaz voľného pohybu osôb, ktorý bol v krajine v platnosti od 16. marca s cieľom zabrániť šíreniu nákazy koronavírusu SARS-CoV-2.

Český minister priemyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček už predtým vo štvrtok informoval, že Česko zrýchli plán uvoľňovania obmedzení týkajúcich sa pandémie nového koronavírusu. "Čakali sme na vyhodnotenie veľkonočných sviatkov a rozhodli sme sa pre tento scenár," povedal Havlíček s tým, že údaje o počte nakazených sú za uplynulé dni priaznivé.

Od pondelka 27. apríla budú smieť otvoriť obchody s rozlohou až do 2500 metrov štvorcových, ktoré nie sú v nákupných centrách. Predajne sa pritom pôvodne mali otvárať len postupne - najprv tie do 200 metrov štvorcových a ďalšie do 1000 metrov štvorcových mali byť otvárané priebežne až od júna. Otvoria sa aj vonkajšie priestory v zoologických záhradách, fitness centrá či autoškoly.

Skoršie otvorenie - 11. mája namiesto 25. mája - čaká aj záhrady reštaurácií, kaderníctva, múzeá a galérie. Od 20. apríla sa môžu konať svadby s účasťou do desať osôb, od 27. apríla sa budú môcť konať bohoslužby s účasťou do 15 osôb.

Pôvodný časový harmonogram zmierňovania opatrení sa posunie približne o 14 dní - namiesto 8. júna by sa tak mali ukončiť 25. mája. Vtedy by boli znova úplne sprístupnené aj ubytovacie zariadenia a nastalo by i uvoľňovanie v oblasti usporadúvania spoločenských a kultúrnych podujatí.

Pražský mestský súd medzitým vo štvrtok zrušil s účinnosťou od 27. apríla štyri opatrenia ministerstva zdravotníctva. Konkrétne ide o opatrenie z 26. marca a 17. apríla, ktoré sa týkajú obmedzenia maloobchodného predaja, a opatrení z 23. marca a 15. apríla, obmedzujúcich voľný pohyb osôb, informuje spravodajský kanál ČT24. Súdny senát tak vyhovel žalobe experta na zdravotnícke právo Ondřeja Dostála, ktorý tieto opatrenia kritizoval ako svojvoľné, chaotické a nezrozumiteľné. Rozhodnutie je právoplatné, vláda má teraz do 27. apríla čas, aby ich prijala v zákonnej forme, teda ako krízové.

Od polnoci pribudol iba jeden nakazený

V Českej republike od polnoci pribudla len jedna pozitívne testovaná osoba na koronavírus SARS-CoV-2. Do piatkového rána zaznamenali celkovo 7188 pozitívne testovaných ľudí, z ktorých 4789 trpí ochorením COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Informoval o tom v piatok spravodajský kanál ČT24.

Počet uzdravených stúpol o 34 osôb a traja ľudia nákaze COVID-19 podľahli. Celkový počet obetí je 213; 2186 ľudí sa z ochorenia vyliečilo. V Českej republike vykonali celkovo 203.622 testov, z toho 7889 vo štvrtok.

Od piatku 24. apríla Česká republika ruší zákaz voľného pohybu osôb, ktoré zahŕňa aj opätovné umožnenie cestovania za hranice krajiny. Ľudia musia po návrate zo zahraničia predložiť negatívny test na koronavírus, inak budú musieť stráviť 14 dní v karanténe. Pendleri budú môcť prechádzať cez hranice každý deň, ak sa každých 14 dní preukážu negatívnym testom.

Od pondelka 27. apríla budú smieť otvoriť obchody s rozlohou až do 2500 metrov štvorcových, ktoré nie sú v nákupných centrách. Otvoria sa aj vonkajšie priestory v zoologických záhradách, fitness centrá či autoškoly.

Skoršie otvorenie - 11. mája namiesto 25. mája - čaká aj záhrady reštaurácií, kaderníctva, múzeá a galérie. Od 20. apríla sa môžu konať aj svadby s účasťou do desať osôb, od 27. apríla sa budú môcť konať bohoslužby s účasťou do 15 osôb.

PRAHA/TASR

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti