Zákaz pre seniorov sa ruší: Hlavný hygienik prehodnotil opatrenie

Electrolux
Zdroj: TASR

Urobil tak po sťažnostiach od ľudí, hlavne pracujúcich seniorov nad 65 rokov.

Hlavný hygienik prehodnotil pôvodné rozhodnutie, že seniori nad 65 rokov budú môcť nakupovať iba od pondelka do piatka v čase od 09.00 do 11.00 h.

Dôvodom nového rozhodnutia bolo, že ÚVZ prijímal veľa sťažností od ľudí, ale najmä zo strany pracujúcich seniorov.

Najnovšie budú môcť prevádzky obsluhovať seniorov aj mimo vyhradený nákupný čas, ktorý im určili v súvislosti s koronakrízou.

"Dôrazne však vyzývame seniorov, aby využívali vyhradený nákupný čas vždy, keď je to možné, a mimo tohto času, ak to nie je nevyhnutné, obchody nenavštevovali, respektíve aby požiadali o nákup príbuzných, známych, susedov, alebo aby využili v danej oblasti ponúkané služby samospráv," informovala hovorkyňa úradu Dáša Račková.

Zdroj: TASR/AP Photo/John Minchillo

Hygienici pôvodný zámer urobili aj vzhľadom na postupné uvoľňovanie činnosti prevádzok. Predpokladali zvýšený pohyb ľudí na verejnosti, čo pre seniorov predstavuje vážne riziko.

„Seniori sa do 09.00 h napríklad pri ceste na nákup alebo v obchodoch stretávajú s ľuďmi idúcimi do práce. Pokiaľ ide o skrátenie nákupného času do 11.00 h v pracovných dňoch. Zrušenie vyhradeného času v sobotu - reflektovalo sa aj na potreby z praxe, aby v ostatných nákupných hodinách nedochádzalo k neprimeranej koncentrácii osôb pod 65 rokov. Najmä v rámci obedných prestávok počas pracovných dní. V prípade soboty sa zohľadnila skutočnosť skrátených otváracích hodín takýchto prevádzok a potreba niektorých skupín pracujúcich ľudí nakúpiť si v tomto čase," odôvodnila pôvodný zámer Račková.

Pôvodné opatrenie prijal ÚVZ ako jeden z krokov chrániť seniorov ako rizikovú skupinu ľudí aj tým, že im bol pevne stanovený vyhradený nákupný čas s dôrazom na ochranu ich zdravia. „Ochorenie COVID-19 môže seniorom spôsobiť vážne až život ohrozujúce stavy," dodala.

 

BRATISLAVA/tvnoviny.sk
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Nakupovanie

Dôležité udalosti