Rakúsko začne od mája otvárať školy, triedy budú rozdelené na polovicu

Electrolux
Zdroj: TASR/AP/Ronald Zak

Školáci vo veku nad desať rokov budú musieť nosiť ochranné masky cez prestávky, počas samotného vyučovania nie.

Rakúsko pokračuje v postupnom uvoľňovaní niektorých karanténnych opatrení zavedených v snahe zastaviť šírenie nového druhu koronavírusu a od 4. mája začne znovu otvárať školy. Na piatkovom brífingu to uviedol minister školstva Heinz Fassmann, informovali agentúry DPA a AFP.

Stredoškoláci, ktorí sú v poslednom ročníku, sa vrátia do školy už 4. mája, zatiaľ čo základné a nižšie stredné školy sa znovu otvoria 18. mája.

Minister dodal, že triedy budú rozdelené na polovicu, pričom učitelia budú v daný deň učiť iba jednu skupinu, aby sa zabezpečilo, že v triede bude prítomných naraz len zhruba 11 študentov, čím sa medzi nimi dodrží bezpečná vzdialenosť. Polovica žiakov zasadne do lavíc od pondelka do stredy, druhá polovica zvyšné dni v týždni.


Školáci vo veku nad desať rokov budú musieť nosiť ochranné masky cez prestávky, počas samotného vyučovania nie. Hodiny hudby a telocviku sa však neobnovia a osnovy sa zamerajú na základné predmety. Ostatní študenti sa do škôl vrátia začiatkom júna.

Rakúsko pristúpilo pred viac než mesiacom ešte na začiatku pandémie k uzatvoreniu reštaurácií, barov, divadiel a časti obchodných prevádzok. Bolo zároveň medzi prvými krajinami, ktoré začali karanténne opatrenia uvoľňovať, keď od polovice apríla povolilo opätovné otvorenie obchodov so stavebninami a domácimi potrebami, záhradných centier a predajní s plochou menšou ako 400 metrov štvorcových.

Väčšie obchody vrátane nákupných centier a kaderníctiev by mali opätovne začať fungovať už 1. mája. Kaviarne a reštaurácie opätovne otvorí od 15. mája. V Rakúsku doposiaľ potvrdili približne 15.000 pozitívnych prípadov nákazy a 530 úmrtí.

V Poľsku budú školy zatvorené minimálne do 24. mája

Školy, materské školy a jasle v Poľsku budú z dôvodu pandémie koronavírusu minimálne do 24. mája zatvorené. Vyučovanie tak bude aj naďalej pokračovať v on-line režime, cituje v piatok poľského ministra školstva Dariusza Piontkowského agentúra PAP.

"Súčasné epidemiologické podmienky nám bohužiaľ neumožňujú zrušiť zatvorenie škôl, materských škôl a jaslí. Preto sme sa rozhodli pokračovať v obmedzení ich prevádzky," uviedol Piontkowski.

Maturitné skúšky na stredných školách vláda presunula z mája na jún. Začnú sa 8. júna a potrvajú do konca mesiaca, budú však prebiehať len v písomnej forme. Záverečné skúšky pre posledné ročníky základných škôl sa budú konať 16. - 18. júna.

Vláda zároveň zvažuje možnosť otvorenia niektorých škôl, ktoré by sa postarali o menšie deti. Rozhodne o tom v najbližších dňoch.

Prvý prípad infekcie vírusom SARS CoV-2 Poľsko zaznamenalo 4. marca. Tento pacient sa už medzičasom vyliečil a prepustili ho z nemocnice v meste Zielona Gora.

V piatok podľa údajov ministerstva zdravotníctva evidujú v Poľsku 10.759 prípadov ochorenia COVID-19 a 463 úmrtí. Vyliečilo sa 1944 ľudí.

VIEDEŇ/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti