Pandémia koronavírusu: Na celom svete zomrelo na koronavírus vyše 200-tisíc ľudí

Vlastimír Povolný, Jaroslav Oláh, Miroslav Šimúnek
Zdroj: AP Photo/Rafiq Maqbool

Svet so zákerným vírusom bojuje už mesiace.

Na celom svete zomrelo na nový druh koronavírusu už vyše 200.000 ľudí. V sobotu to oznámili výskumníci z prestížnej americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa, ktorých citovala tlačová agentúra AP.

Aj podľa výpočtu tlačovej agentúry Reuters zomrelo v súvislosti s koronavírusom viac ako 200.000 ľudí, pričom sa očakáva, že počet potvrdených prípadov nákazy dosiahne v nasledujúcich dňoch tri milióny. Vyše polovicu úmrtí zaznamenali dohromady v USA, Španielsku a Taliansku.

Neprehliadnite: Aktuálne štatistiky z jednotlivých krajín nájdete tu.

Prvé úmrtie spájané s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom hlásili 10. januára v stredočínskom meste Wu-chan. Trvalo 91 dní, kým zomrelo prvých 100.000 ľudí, a iba ďalších 16 dní, kým počet úmrtí prekročil 200.000. Ukazujú to oficiálne správy od jednotlivých vlád, dodal Reuters.

Pre porovnanie, ročne zomrie na maláriu, jednu z najsmrtiacejších nákazlivých chorôb na svete, približne 400.000 ľudí.

Čína 10 dní bez prípadu

Čína už desiaty deň po sebe nehlási žiadny prípad úmrtia na nový koronavírus, informovala v sobotu agentúra AP.

V sobotu bolo nahlásených 12 nových prípadov pozitívne testovaných osôb, z ktorých 11 pricestovalo zo zámoria a jeden prípad je komunitný prenos v provincii Chej-lung-ťiang hraničiacej s Ruskom.

Pre infekčnú chorobu COVID-19 zostáva v Číne hospitalizovaných 838 ľudí, zatiaľ čo ďalších 1000 ľudí prechádza izoláciou a monitorovaním.

Čína, ktorá je všeobecne považovaná za zdroj globálnej pandémie choroby COVID-19, počas epidémie na svojom území zaznamenala 4632 úmrtí z 82.816 nakazených.

V Česku je celkovo 7333 infikovaných, v sobotu pribudli 4 mŕtvi

V Česku pribudlo v sobotu presne 60 prípadov ľudí, ktorí sa nakazili novým druhom koronavírusu. Celkovo ich je už 7333, uviedlo podvečer ministerstvo zdravotníctva. Obetí na životoch je v krajine 218, od piatka pribudli štyri. Informoval o tom český spravodajský portál Novinky.cz.

Z ochorenia COVID-19 spôsobovaného koronavírusom sa vyliečilo 2453 ľudí.
V Prahe bola v sobotu popoludní už naplnená kapacita odberov pre štúdiu kolektívnej imunity voči ochoreniu COVID-19 v Česku aj u dospelých vo veku 18 až 39 rokov. V sobotu už dopoludnia bola naplnená kapacita u dospelých osôb v kategórii 40 až 59 rokov a v kategórii 60 až 89 rokov. Testovať sa teda budú v nasledujúcich dňoch iba deti.

Záujem ľudí-dobrovoľníkov o testovanie kolektívnej imunity na COVID-19 je v Česku veľký. Testy sa konajú okrem Prahy aj v Brne, v severočeskom meste Litoměřice a tiež v Olomouckom kraji, konkrétne v mestách Uničov, Olomouc a Litovel.

V Británii pribudlo 813 úmrtí na koronavírus, celkovo ich je 20.319

Spojené kráľovstvo oznámilo v sobotu ďalších 813 úmrtí na nový druh koronavírusu, celkový počet mŕtvych tak v ostrovnej krajine stúpol na 20.319. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Británia je piatou krajinou na svete, ktorá zaznamenala smutný míľnik - prekročila počet 20.000 obetí na životoch.

Údaj o úmrtiach zachytáva ľudí, ktorí zomreli v britských nemocniciach, ale nie tých v domovoch sociálnych služieb. Tam sa pravdepodobne mŕtvi počítajú na tisíce, uviedla v sobotu tlačová agentúra AP.

Británia je po Taliansku, Španielsku a Francúzsku štvrtou európskou krajinou, ktorá presiahla počet 20.000 úmrtí. Spojené štáty zaznamenali vyše 50.000 mŕtvych na nákazu koronavírusom.

Sú znaky, že nákaza už dosiahla v Británii vrchol, pretože počet ľudí hospitalizovaných s infekciou klesá. Avšak vláda tvrdí, že je ešte priskoro uvoľňovať celoštátne obmedzenia, zavedené 23. marca a predĺžené do 7. mája.

Niektoré firmy však plánujú znovu začať fungovať, pričom zavedú opatrenia na udržanie sociálneho odstupu. Niekoľko automobiliek vyhlásilo, že výrobu spustia v máji.

V Moskovskej oblasti sa mohlo infikovať až 10 percent obyvateľov

Výsledky krvných testov na prítomnosť protilátok voči novému druhu koronavírusu SARS-CoV-2 naznačujú, že v Moskovskej oblasti sa ním mohlo infikovať až 10 percent obyvateľstva. S odvolaním sa na piatkové vyhlásenie vládneho projektu Moskovská medzinárodná zdravotnícka skupina (MMMK), ktorý funguje v rámci technologického parku Skolkovo, o tom informovala agentúra Reuters.

V ruskej metropole a okolitej Moskovskej oblasti bolo doteraz potvrdených 44.786 nákazy novým koronavírusom, čo predstavuje približne 0.2 percenta z celkového obyvateľstva tejto oblasti.

Testovanie uskutočnila moskovská pobočka izraelského Zdravotníckeho strediska Hadassa, ktorá ponúka testovanie na prítomnosť protilátok za 4300 rubľov (približne 49,6 eura). Podľa agentúry nebola preto testovaná skupina náhodná, ale samoselektívna.
Za prvé dva týždne programu uskutočnila klinika podľa MMMK približne 1000 testov.

"Minulý týždeň, keď sme s testovaním začali, bola prítomnosť protilátok zistená u približne troch percent osôb. Tento týždeň to už bolo deväť až 10 percent. Znamená to, že dochádza k postupnej imunizácii," uviedla MMMK.

Aj napriek zavedeniu čiastočných karanténnych opatrení počet potvrdených prípadov nákazy SARS-CoV-2 v Rusku za posledný mesiac prudko stúpol, pričom v piatok presiahol 68.000.

V USA zaznamenali najnižší počet úmrtí za posledné takmer tri týždne

Spojené štáty zaznamenali v piatok najnižší počet úmrtí na chorobu COVID-19 za posledné takmer tri týždne. Vyplýva to z najnovšej bilancie vypracúvanej Univerzitou Johnsa Hopkinsa (JHU), podľa ktorej za 24 hodín do piatku 20.30 h miestneho času koronavírusu v USA podľahlo ďalších 1258 ľudí. Celkový počet obetí epidémie COVID-19 v USA tým stúpol na 51.017.

Ako v sobotu informovala agentúra AFP, napriek prudkému poklesu počtu obetí - z 3176 vo štvrtok na 1258 v piatok - odborníci v oblasti zdravotníctva upozornili, že na potvrdenie zostupného trendu bude potrebné trvalé zníženie počtu pozitívne testovaných i úmrtí.

USA sú momentálne v rámci pandémie koronavírusu najviac zasiahnutou krajinou na svete - majú najviac obetí i nakazených. V počte úmrtí na 100.000 obyvateľov sú podľa JHU v prvej desiatke krajín na siedmom mieste (15,3), prvé je Belgicko (56,8).

V tejto situácii pritom začínajú už niektoré americké štáty ako Texas či Georgia uvoľňovať obmedzenia pohybu osôb a chystajú sa otvoriť určité podniky, pripomína AFP.

Island prvýkrát od konca februára nehlási nový prípad nákazy

Na Islande po prvý raz od konca februára nezaznamenali za posledných 24 hodín ani jeden nový prípad nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. S odvolaním sa na najnovšie údaje islandských úradov k piatkovému večeru o tom informovala agentúra DPA.

V posledných piatich dňoch na Islande pribudlo len 14 infikovaných. V tejto severskej krajine zaznamenali celkovo 1789 nakazených, z ktorých 1542 sa už vyliečilo. Na ochorenie COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, tam dosiaľ zomrelo desať ľudí.

Island chce už 4. mája zmierniť niektoré z opatrení, ktoré vláda zaviedla v snahe o zastavenie šírenia koronavírusu, a to vrátane opätovného otvorenia univerzít a stredných škôl. V tých však budú platiť podobné nariadenia spoločenského odstupu ako na základných či materských školách, ktoré ostali otvorené aj v čase pandémie, no ich žiaci museli byť od seba vzdialení aspoň dva metre.

V rámci uvoľnenia opatrení budú môcť tiež znova otvoriť malé podniky vrátane kozmetických salónov či kaderníctiev. Maximálny počet osôb, ktoré sa môžu zúčastniť na verejnom zhromaždení, sa zvýši z aktuálnych 20 na 50.

Prvý prípad nákazy koronavírusom zaznamenali na Islande 28. februára, prvé úmrtie na COVID-19 o necelý mesiac neskôr - 24. marca.

PEKING/WASHINGTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Čína

Dôležité udalosti