Krízový štáb odporučil vláde, aby dočasne zrušila vlaky zadarmo. Seniori začali neúmerne cestovať

Vláda sa týmto návrhom bude zrejme zaoberať budúci týždeň.

Zruší dočasne vláda bezplatné cestovanie vlakom aj pre dôchodcov? Zrejme bude o tomto opatrení rozhodovať budúci týždeň. Ak by ho schválila, platil by okamžite. Ako prvý o tom informoval portál Aktuality.sk.

„Dňa 21. apríla 2020 uložil ústredný krízový štáb vláde SR dočasne zrušiť bezplatnú železničnú prepravu pre všetky osoby, ktorým táto preprava bola umožnená," píše sa v predkladacej správe. Treba pripomenúť, že tento materiál je zatiaľ na vláde medzi nezaradenými.

Dôvodom takéhoto návrhu je narastajúci počet seniorov, ktorí využívajú bezplatnú dopravu.

„Kým za obdobie ucelených 2 týždňov od 16.3.2020 do 29.3.2020 sa priemerne prepravilo z týchto skupín na bezplatný cestovný lístok 4273 cestujúcich, za 7 ucelených kalendárnych dní od 1.4. do 7.4. ich už bolo 4972 a za ďalších 7 ucelených kalendárnych dní po veľkonočných sviatkoch tzn. od 14.4. do 20.4.2020 tento počet vzrástol na 5566 denne, čo počas pracovných dní predstavuje dennú hodnotu medzi 6500 - 7000 cestujúcich," uvádza sa v správe.

Ak by vláda tento návrh napokon odklepla, dôchodcovia by mohli naďalej cestovať, ale za lístok by si už museli zaplatiť.

„Pre osoby nad 70 rokov bude umožnené cestovať za cenu len 0,15 € za každých 50 km, osoby s ťažko zdravotným postihnutím budú mať možnosť využiť 60% zľavu zo základného cestovného, osoby s pravidelnou dochádzkou do zamestnania 50 % zľavu a osoby nad 60 rokov zľavu 40% zo základného cestovného," píše sa v správe.

 Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

 

BRATISLAVA/mm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.