Opatrovateľkám došla trpezlivosť, obsadili hraničný priechod. Hlavný hygienik sľubuje zmeny

Leoš Mareš bol z tohto vyraďovania zničený.
Zdroj: TV Markíza

Problémom je, ak sa chcú vrátiť domov, musia ísť automaticky do štátnej karantény.

Tisíce opatrovateliek mieria zo zahraničia na Slovensko. Mnohé z nich bez prestávky pracovali aj dva mesiace a odmietajú nastúpiť do štátnej karantény. Situácia na hraniciach je podľa opatrovateliek kritická, žiadajú aby k nim štát zmenil prístup.

Opatrovateľky toho majú už dosť. A tak tie na rakúskej, ako aj na slovenskej strane prišli spoločne protestovať na slovensko-rakúsky hraničný priechod Berg.

„Tu na Slovensku? Tu ma dajú do stanu, budem tu čakať 12 hodín a potom nasadnem do autobusu kde je 40 ľudí, 5 z toho nakazených, ja budem negatívna a čo sa mi môže stať, jedine sa nakazím," povedala jedna z opatrovateliek.

„Si vezmime, že príde domov vystriedať na dva týždne, z toho na dva ma ísť do štátnej karantény, a potom späť, no neoplatí sa jej ísť riskovať domov. Aj keď si mám dvakrát či trikrát spraviť test, tak si zoberte koľko je to peňazí. Ja tu nemám žiadny príjem, nemám nárok na podporu, ako tí doma. Je to ozaj na zamyslenie," pridala sa druhá.

Zdroj: TV Markíza

Pre návrat repatriantov zo zahraničia na Slovensko platia viaceré výnimky. Tí, ktorí predložia doklad o zdravotných problémoch a negatívny test na Covid-19, nemusia ísť do štátnej karantény. Napriek tomu, v praxi je to vraj naopak a Slovensko testy na nový koronavírus z Rakúska neuznáva.

„My pracujeme na to, že by im štát Rakúsko poskytoval testy zdarma, a týmito negatívnymi testami, aby mohli prejsť hranice a išli do domácej karantény. Považujem za nelogické, že prídem, ukážem vám test EÚ, aby sa na Slovensku neakceptoval," uviedla zástupkyňa opatrovateliek Bibiána Kudziová.

Problémom je, ak sa chcú vrátiť domov, musia ísť automaticky do štátnej karantény.

„Aj napriek tomu, že na stránkach ministerstva je formulár a povinnosť nahlásiť sa 72 hodín dopredu, toto neplatí v praxi, sú pomiešané. Východniarky idú do Žiliny, z Bratislavy idú do Bardejova, v autobusoch sú hrozné podmienky, zákaz zhromažďovania, a do autobusu natrepať 40 ľudí dokopy, je podľa mňa neakceptovateľné," ozrejmila Kudziová.

Vládu vyzývajú, aby okamžite konala. Na situáciu už zareagoval hlavný hygienik, ktorý chce podmienky zmierniť.

„Epidemiologická situácia v okolitých krajinách je však v posledné dni priaznivá a hlavný hygienik SR sa preto rozhodol, že na rokovaní Ústredného krízového štábu navrhne úpravu v opatrení vo vzťahu k „pendlerom", zdravotníckym pracovníkom a pracovníkom sociálnych služieb tak, aby mali pri vstupe na územie Slovenskej republiky zjednodušené podmienky," uzavrela hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Dáša Račková.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti