Kanada varovala pred použitím chlorochínu na liečbu COVID-19

maxresdefault.jpg
Zdroj: TASR

Podľa kanadského úradu verejného zdravotníctva môže mať závažné vedľajšie účinky.

Kanadské zdravotnícke úrady v nedeľu varovali pred použitím liekov chlorochín a hydroxychlorochín proti malárii na liečbu nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 alebo na zabránenie opätovnej nákazy. Informovala o tom agentúra AFP.

Chlorochín a hydroxychlorochín môžu mať podľa kanadského úradu verejného zdravotníctva (PHAC) závažné vedľajšie účinky. "Tieto lieky by sa mali užívať len pod dohľadom lekára," oznámil úrad na svojej webovej stránke.

PHAC takisto vyjadril znepokojenie nad tým, že niektorí ľudia si tieto lieky kupujú, aby zabránili prepuknutiu choroby COVID-19 alebo ju liečili. Pripomenul, že chlorochín a hydroxychlorochín môžu vážne ovplyvniť srdcový rytmus.

Podobné varovania počas uplynulého týždňa vydali aj Európska agentúra pre lieky (EMA) a americká Správa potravín a liečiv (FDA). Americký prezident Donald Trump je veľkým zástancom používania liekov chlorochín a hydroxychlorochín v súvislosti s ochorením COVID-19, pripomína AFP. Napriek nedostatku klinických testov je presvedčený o ich účinku.

PHAC uviedla, že tieto lieky sú schválené na liečbu malárie a ďalších ochorení. Bolo však preukázané, že môžu spôsobiť problémy s pečeňou alebo obličkami, s hladinou krvného cukru a nervovou sústavou.

MONTREAL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kanada

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.