Vrchol epidémie by mala mať väčšina Európy už za sebou. Pozrite sa, ako je na tom Slovensko

Evelyn
Zdroj: TASR/AP Photo/Kirsty Wigglesworth

Tri európske štáty zažívajú práve vrchol.

Od konca decembra sme celosvetovo zaznamenali 2,5 milióna nakazených novým koronavírusom, z toho žiaľ, chorobe podľahlo vyše 177- tisíc ľudí. Takmer milión prípadov sa týkalo Európy.

Neexistujúca vakcína a zatiaľ aj neexistujúci liek na COVID-19 prinútil krajiny zaviesť karanténne opatrenia a zdá sa, že jediným prostriedkom, ako spomaliť šírenie vírusu je zostať doma a obmedziť osobné kontakty.

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb zverejnilo správu, podľa ktorej už väčšina európskych štátov prekonala vrchol epidémie. Posledné dva týždne mali tieto krajiny 18-percentný pokles v počte nových nakazených.

Prečítajte si tiež:

Takýto pokles zaznamenalo 20 z 31 krajín Európskej únie a Európskeho hospodárskeho spoločenstva (Island, Nórsko, Lichtenštajnsko a Veľká Británia).

Úrad Slovensko medzi krajiny s prekonaným vrcholom nezarátal, pretože sme za sledované obdobie zaznamenali len desaťpercentný pokles nových prípadov. Okrem Slovenska, tak vrchol epidémie podľa Úradu neprekonali ani Belgicko, Bulharsko, Fínsko, Maďarsko, Holandsko, Poľsko a Rumunsko.

Naopak, najväčší nárast zaznamenali tri krajiny: Írsko, Veľká Británia a Švédsko. Predpokladá sa, že zažívajú práve vrchol. Najväčší pokles zaznamenali Česko, Dánsko, Estónsko, Francúzsko, Taliansko, Chorvátsko, Cyprus, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Grécko, Slovinsko, Španielsko, Island, Nórsko a Lichtenštajnsko.

Epidémia sa však v jednotlivých krajinách môže správať odlišne a môže mať aj rôzny priebeh. Profesor Vladimír Krčméry si napríklad myslí, že epidémia koronavírusu na Slovensku je typu "plató". To znamená, že má pomalý nárast, potom je stabilizovaná niekoľko týždňov až mesiacov a môže mať taký pomalý pokles, že to ani nezbadáme.

Neočakáva veľké výkyvy v počtoch nakazených, a preto je aj ťažké presne určiť vrchol a koniec epidémie. Posledné dni začal počet nových prípadov na Slovensku skutočne klesať. Dnes sme sa dostali k ďalšiemu nízkemu číslu. Pozitívne testovaní boli len dvaja ľudia.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Európska únia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.