Seniori s koronavírusom majú niekoľko nečakaných príznakov ochorenia

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Komplikuje to včasné odchytenie nákazy.

Za najčastejšie príznaky ochorenia COVID-19 sa považuje horúčka, kašeľ či zhoršenie dýchania. Starší pacienti s novým koronavírusom majú ale tiež niekoľko atypických symptómov, čo podľa lekárov komplikuje stanovenie správnej diagnózy a tiež včasné podchytenie nákazy, uvádza CNN.

Nakazení dôchodcovia môžu viacej spať, prestanú jesť, trápi ich bolestivé prehĺtanie. Objavuje sa u nich inkontinencia, zhoršuje sa ich možnosť pohybu, často to hraničí až s rizikom pádu. Sú apatickí, zmätení či strácajú orientáciu, čo sú skôr príznaky mŕtvice alebo demencie. Vyskytli sa aj situácie, že prestali úplne rozprávať alebo sa psychicky zrútili.

„Nemajú typické príznaky ako väčšina pacientov. Vykazujú neobvyklé symptómy," uviedla lekárka Camille Vaughanóvá, vedúca sekcie geriatrie a gerontológie Emory Unversity. Tieto zmeny má zrejme na svedomí účinok koronavírusu na centrálny nervový systém.

V pokročilom veku býva imunita človeka oslabená a jej schopnosť regulovať teplotu môže byť pozmenená. Iné chronické ochorenia u nich môžu maskovať príznaky infekcie.

Rozpoznanie príznakov je pritom veľmi dôležité, aby mohla byť správne určená diagnóza a nasadená adekvátna liečba. Pri ochorení COVID-19 sa ukazuje, že priebeh choroby je zrejme miernejší, ak sa podchytí včas. O to dôležitejšie je to pri senioroch, ktorí často trpia aj inými zdravotnými problémami.

WASHINGTON/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.