Prežil hrôzu v koncentračnom tábore Auschwitz, teraz ho zabil koronavírus

Ilustračná snímka.
Zdroj: FondationAuschwitz/Facebook

Jeden z posledných preživších holokaustu podľahol ochoreniu COVID-19.

Henri Kichka z Belgicka patril medzi posledných ľudí, ktorí prežili holokaust. Sám okúsil hrôzy koncentračného tábora Auschwitz, no prežil a založil si veľkú rodinu. Vo veku 94 rokov podľahol koronavírusu. Zomrel v sobotu 25. apríla v opatrovateľskom centre v Bruseli.

Pred pár mesiacmi s ním stihla britská televízia BBC spraviť rozhovor, kde opisoval svoje zlé spomienky na Osvienčim. Na otázku, ako sa mu podarilo prežiť, odpovedal: „V Auschwitzi sa nežilo. To miesto samotné bola smrť."

Henriho syn Michel informoval priateľov o jeho úmrtí aj na Facebooku: „Malý mikroskopický koronavírus uspel tam, kde celá nacistická armáda zlyhala. Môj otec prežil „Pochod smrti", ale dnes sa jeho pochod života skončil."

https://www.youtube.com/watch?v=gNQuL8Pv94Y


Henri Kichka sa narodil v Bruseli v roku 1926. Celá jeho rodina bola pôvodom z Poľska. Keď nacistické vojská vstúpili na územie Belgicka a začali ho okupovať, nemali sa ako Židia kde ukryť. Do koncentračných táborov ich deportovali v roku 1942, kedy mal Henri 16 rokov.

Henri aj jeho otec pracovali ako otroci, zatiaľ čo zvyšok rodiny (Henriho matka, sestry aj teta) zomreli takmer okamžite po príchode do koncentráku v plynových komorách.

V roku 1945 Henri prežil aj „Pochod smrti", pri ktorom sa väzni premiestňovali z jedného tábora do druhého za neľudských podmienok. Nacisti tak chceli docieliť, aby počas pochodu zomrelo čo najviac ľudí.

Po 2. svetovej vojne sa roky Henri nikomu ani slovkom nezmienil o tom, čo zažil. Oženil sa, otvoril si so ženou vlastný obchod, založil si rodinu - štyri deti, 9 vnúčat a 14 pravnúčat. Až neskôr zistil, že o tom, čo sa stalo, treba hovoriť a poučiť ľudí, aby sa to už nikdy nezopakovalo.

Až 60 rokov po skončení vojny vydal Henri knihu. Je to memoár jeho spomienok na holokaust. Vyjadril sa k nemu, že by chcel, aby tak jeho slová nikdy nezanikli a bolo ho počuť aj vtedy, keď tu už nebude.

BRUSEL/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.