Od pondelka sme spustili masívne testovanie v zariadeniach sociálnych služieb

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Informoval o tom minister práce Milan Krajniak po stretnutí so Zuzanou Čaputovou.

Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej je stále dôležité venovať kvalite poskytovaných služieb v zariadeniach sociálnych služieb zvýšenú pozornosť. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) po pondelňajšom stretnutí s hlavou štátu informoval, že sa začalo s masívnym testovaním zamestnancov a klientov v týchto zariadeniach.

"Nemôžeme zabúdať na zariadenia sociálnych služieb, kde sa vyskytli prípady nákazy a mali tragické následky," podotkla Čaputová. Na stretnutí s Krajniakom a ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (OĽaNO) sa pýtala, ako sú zariadenia sociálnych služieb zásobované ochrannými pomôckami, ako napreduje testovanie v zariadeniach a pýtala sa aj na problém s nedostatkom personálu.

"To, čo bolo signalizované z praxe, boli problémy s prednostným testovaním v prípade podozrenia na COVID-19, v niektorých krajoch boli problémy s mobilnými testovacími jednotkami a problém s testovaním nových klientov. Ocenenia hodné je to, že testovanie klientov, ktorí sa vracajú z nemocníc do zariadení, sa už deje," priblížila prezidentka. Prax tiež ukázala, že počas koronakrízy sa naplno prejavil problém s chýbajúcim personálom.


"Od jednotlivých prevádzkovateľov bolo avizované, že sú poddimenzovaní kapacitne dlhodobo. Som veľmi rada, že ma minister Krajniak informoval o tom, že sa pripravujú systémové opatrenia, ktoré sa budú týkať mobilizácie týchto pracovníkov a z dlhodobého hľadiska aj úprava noriem, ktoré sa týkajú noriem využívania aj opatrovateliek z Rakúska," podotkla Čaputová.

Okrem toho sa rozprávala s ministrami aj o štátnej karanténe a financovaní krízových centier pre obete domáceho násilia. "Pán minister Krajniak je ochotný v tejto oblasti spolupracovať," dodala Čaputová.

Krajniak priblížil, že od pondelka sa začalo testovanie zamestnancov aj klientov DSS. "Už začalo plošné testovanie a to tak, že v prvej fáze sa začína v Bratislave a Martine. Postupne sa naštartuje po celom Slovensku. Ide približne o 80 000 ľudí," vysvetlil Krajniak. Okrem toho štátne hmotné rezervy by mali zabezpečiť zariadeniam dostatok ochranných pomôcok.

"Vyskladňujeme 100 000 testov, čiže máme aj nejakú rezervu. Zabezpečili sme dostatok testov. Každý zamestnanec a každý klient bude otestovaný," ubezpečil Krajniak.

Prečítajte si tiež: Prečo máme tak málo pozitívnych? Tu je odpoveď ministra Krajčího

Minister zdravotníctva ho doplnil, že najprv sa bude testovať v zariadeniach rýchlotestami, v prvom rade sa budú testovať zamestnanci zariadení, následne klienti. V prípade, ak niekomu vyjde test na 50 percent pozitívne, automaticky bude otestovaný aj PCR testom a rovnako aj zvyšok zamestnancov a klientov v danom zariadení.

"Sme prvou krajinou na svete, ktorá takýto projekt spúšťa, spolu so Severným Írskom," podotkol Krajčí. Klienti budú testovaní v domovoch sociálnej starostlivosti. "Pokiaľ by test vyšiel pozitívny, tak nielen u samotného klienta, ale v celom domove sa pretestuje štandardnými PCR testami, či je nákaza prítomná," dodal Krajčí.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti