Britský epidemiológ: Uvoľnenie opatrení si môže vyžiadať ďalších 100-tisíc obetí

Vlastimír Povolný, Jaroslav Oláh, Miroslav Šimúnek
Zdroj: AP Photo/Rafiq Maqbool

Británia je síce v boji s novým koronavírusom úspešná, avšak opatrenia týkajúce sa bezpečného odstupu medzi ľuďmi musia byť v krajine dodržiavané aj naďalej.

Spojené kráľovstvo môže očakávať v priebehu tohto roka ešte viac než 100 000 úmrtí, ak sa obmedzenia v rámci uvoľnených opatrení budú týkať len tých najzraniteľnejších skupín. Tieto varovné slová popredného britského epidemiológa Neila Fergusona, ktorý je počas koronavírusovej pandémie jedným z poradcov britskej vlády, citovala v pondelok televízia CNN.

Profesor Ferguson, ktorého matematické modely mali vplyv na vládnu stratégiu v boji proti pandémii, je voči myšlienke uvoľňovania opatrení pre väčšinu ľudí a zamerania sa na ochranu najrizikovejších obyvateľov skeptický.

"Mám pochybnosti, že najrizikovejšie skupiny dokážeme ochrániť na takej úrovni, aby bola táto stratégia prijateľná. Aj keď dosiahneme napríklad až 80-percentnú úspešnosť pri ochrane týchto rizikových skupín - teda riziko infekcie v týchto skupinách znížime o 80 percent -, aj tak môžeme tento rok zaznamenať ešte vyše 100 000 úmrtí," povedal Ferguson.

Ferguson tiež priznáva, že opatrenia prijaté vládou boli úspešné. Podľa neho došlo k 80- až 90-percentnému poklesu kontaktu medzi ľuďmi z rôznych domácností, čo pravdepodobne znížilo stupeň rizika prenosu nákazy.

Dodáva však, že "nie je čas na oddych bez ďalších zásahov" a súčasné opatrenia je nevyhnutné nahrádzať ďalšími.

Fergusonove vyhlásenia prichádzajú v čase, keď sa v Británii čoraz častejšie hovorí o uvoľňovaní opatrení. Premiér Boris Johnson však dnes uviedol, že Británia je síce v boji s novým koronavírusom úspešná, avšak opatrenia týkajúce sa bezpečného odstupu medzi ľuďmi musia byť v krajine dodržiavané aj naďalej.

LONDÝN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti