Menšie nemocnice sa pripravujú na väčší počet nakazených. Pomôcť im má tento manuál

Ten má pripraviť lekárov i ďalší personál na to, ako chorých vyšetriť a liečiť.

Možno sú v tieni veľkých nemocníc, no neraz sú aj o krok ďalej. Aj menšie slovenské nemocnice sa pripravujú na nárast počtu nakazených. Deväťstranový manuál má pripraviť lekárov i ďalší personál na to, ako chorých vyšetriť a liečiť.

„Čo sa týka východného Slovenska, tak nemocnice s infekčnými oddeleniami sú nemocnice Prešov, Michalovce a Košice. Tým, že infektológov na Slovensku je málo, a prípadná liečba bude stáť na lekároch a ostatnom zdravotníckom personále, tak týmto materiálom pripravíme vlastne dostatočný počet lekárov na liečbu pacientov s ochorením COVID-19,“ hovorí Slavko Rodák, riaditeľ Nemocnice Svidník.

Tvrdia, že ochorenie COVID-19 môže liečiť aj neinfektológ. Práve preto pripravili špeciálny manuál, ktorý poskytli lekárom vo všetkých malých, teda takzvaných okresných nemocniciach.

„V jednoduchých krokoch robí manažment pacienta, od základnej triáže, ktorá vlastne už prebieha v nemocniciach, až po jeho prijatie, definitívnu diagnostiku a až po liečbu takéhoto pacienta,“ ozrejmil Marek Pytliak z nemocnice vo Svidníku.

Deväťstranový manuál vychádza aj z celoštátnych podkladov a podrobne vysvetľuje nielen prvé vyšetrenie, ale i následné podávanie liekov.

Odborníci zo siete nemocníc podrobne sledujú vývoj. Dokument preto považujú za otvorený a postupne ho budú dopĺňať o nové poznatky a skúsenosti z liečby.

Viac v reportáži Pavla Siváka.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

SVIDNÍK/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme PO

Dôležité udalosti