Britský minister zdravotníctva informoval o úmrtiach detí, ktoré postihla záhadná choroba

Podobné príznaky má aj Kawasakiho choroba. Niektoré detí mali okrem toho aj COVID-19.

V Británii zaznamenali niekoľko prípadov úmrtí detí na vzácny zápalový syndróm, o ktorom si vedci myslia, že by mohol súvisieť s ochorením COVID-19, vyvolaným novým koronavírusom. V utorok ráno o tom informoval britský minister zdravotníctva Matt Hancock.

Väčšinu z podozrivých prípadov zaznamenali v Londýne a v Severnom Taliansku. Išlo o deti vo veku do 10 rokov. Medicínski experti v Británii sa spojili s kolegami v Taliansku v snahe potvrdiť, či vyvrátiť možnú spojitosť záhadného ochorenia s pandémiou SARS COV-2. Bližšie nešpecifikovaný počet detí vo veku do 9 rokov boli pozitívne testované na COVID-19.

Záhadné ochorenie postihlo desiatky detí, ktoré trápili najmä vysoké horúčky a mali opuchnuté tepny. Rovnaké príznaky má aj Kawasakiho choroba. Informuje o tom portál BBC.

Kawasakiho choroba je zriedkavé ochorenie, ktoré sa vyskytuje vo všetkých krajinách sveta, i keď najčastejšia je v Japonsku. Takmer výlučne ide o ochorenie detí. Približne 85% detí s Kawasakiho chorobou má menej ako 5 rokov, najvyšší výskyt je medzi 18-24 mesiacom života. Kawasakiho choroba sa môže prejaviť kedykoľvek počas roka, i keď je známa určitá sezónnosť s vyšším výskytom koncom zimy a na jar. Príčina ochorenia nie je známa, predpokladá sa, že spúšťačom je infekcia. Nie je to dedičné ochorenie, i keď sa predpokladá istá genetická dispozícia. Ochoreniu sa nedá predchádzať. I keď to je zriedkavé, môže sa objaviť aj druhý atak ochorenia u toho istého pacienta.

„Bolo niekoľko prípadov detí, ktoré zomreli na túto chorobu a nemali žiadne ďalšie zdravotné problémy. Je to nové ochorenie, o ktorom si myslíme, že ho vyvoláva koronavírus. Nie sme si na 100 percent istí, pretože časť z detí nebola pozitívna na COVID-19. Je to predmetom výskumu, no je to veľmi znepokojujúce," uviedol Hancock.

Britské ministerstvo zdravotníctva varovalo rodičov, aby si u detí všímali tieto príznaky.

Zdroj: TVNOVINY.sk

LONDÝN/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Taliansko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.