Francúzski vedci zistili, že fajčiari majú oveľa ľahší priebeh ochorenia COVID-19

19 Posta zmeny.transfer_tvnoviny.mp4
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Varujú však pred predčasnými závermi.

Pozrú sa bližšie na to, či môže nikotín pomôcť v boji proti koronavírusu. Francúzski vedci spúšťajú zaujímavý výskum. Zistili totiž, že fajčiari majú oveľa ľahší priebeh ochorenia. Varujú však pred predčasnými závermi.

Nový koronavírus je pre vedcov stále veľká záhada. Už niekoľko štúdií naznačilo súvislosť medzi fajčením a ochorením. Podrobnejšie sa na to pozreli aj vedci vo Francúzsku, kde fajčí každý tretí obyvateľ.

Francúzski lekári tvrdia, že na jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS) sa dostalo len veľmi málo fajčiarov.

Neurobiológ si to vysvetľuje tým, že sa nikotín naviaže na bunkové receptory, a tým zabráni vírusu vniknúť do buniek a šíriť sa v tele.

Preto sa púšťajú do testovania nikotínových náplastí. Najprv ich dajú zdravotníckym pracovníkom, či nepomôžu zastaviť šírenie ochorenia. V ďalšom kroku ich chcú otestovať na pacientoch, ktorí nie sú v ohrození života.

Fajčiari sa na to zatiaľ pozerajú skepticky, ale sami sú zvedaví na výsledky. Či fajčenie naozaj ovplyvňuje priebeh ochorenia a či nikotín dokáže pomôcť, by sme mali vedieť o štyri až šesť týždňov.

Dovtedy francúzske úrady obmedzili predaj nikotínových výrobkov. Chcú sa najmä vyhnúť tomu, aby ich teraz ľudia skupovali vo veľkom a skúšali to doma na vlastnú päsť.

Lekári sa tiež obávajú, že ľudia zatiaľ neoverenej teórii hneď uveria a začnú fajčiť aj tí, ktorí si odvykli, alebo nefajčili vôbec.

Na fajčenie a choroby s ním spojené pritom ročne zomrie vo Francúzsku 70-tisíc ľudí, čo je trikrát viac, než tu doteraz zomrelo na koronavírus.

Viac v reportáži Ivany Miklánkovej.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

PARÍŽ/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nikotín

Dôležité udalosti