Z COVID-19 sa môže stať sezónne ochorenie. Podľa vedcov hrozí, že nezmizne ani v lete

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/Chinatopix via AP

Asymptomatickí hostitelia sú pre prežitie vírusu kľúčoví.

Nový koronavírus po lete nezmizne a stane sa z neho sezónne ochorenie. Tvrdia to čínski vedci, podľa ktorých SARS-COV-2 nepostihne rovnaký osud ako patogény SARS a MERS.

Spôsobiť to podľa nich má schopnosť vírusu prežiť a množiť sa v telách pacientov, ktorí nemajú príznaky ochorenia. S odvolaním sa na čínske médiá o tom informoval magazín Time.

„Je veľmi pravdepodobné, že pôjde o epidémiu, ktorá bude ľudstvo sprevádzať dlhý čas, stane sa z toho sezónna záležitosť a vírus sa usadí v ľudských telách," povedal na tlačovej konferencii riaditeľ Inštitútu patogénnej biológie Čínskej akadémie lekárskych vied Ťin Čchi.

Asymptomatickí hostitelia sú pre prežitie vírusu kľúčoví. Čínske úrady denne zachytia desiatky takýchto prenášačov. V skutočnosti ich je ale oveľa viac.

Prognóza, že sa ochorenie COVID-19 bude vracať, ale podľa čínskych vedcov nesľubuje, že sa vytratí aspoň v lete. Prvotné informácie, že vírus je citlivý na vyššie teploty, sa po nedávnom výskume ukázali ako nepresné.

„Vírus je citlivý na teplo, ale až keď je vystavený teplote okolo 56 stupňov počas aspoň 30 minút a také teplo v lete nikdy nebude. Z globálneho hladiska je tak šanca na pokles aj počas leta malá," konštatoval šéf infekčného oddelenia fakultnej nemocnice Pekinskej univerzity Wang Kuej-čchiang.

PEKING/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Čína

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.