Obyvateľov domova pre veteránov zdecimoval koronavírus. Od marca zomrelo takmer 70 klientov

Špinavé rúško z Číny
Špinavé rúško z Číny Zdroj: Profimedia.sk

Rodičia niektorých obyvateľov zariadenia sa sťažujú, že o situácii neboli dostatočne informovaní.

V domove pre veteránov v americkom štáte Massachussets zomrelo na koronavírus takmer 70 jeho obyvateľov. Zariadenie v meste Holyoke sa tak stalo miestom s najtragickejšou bilanciou úmrtí na COVID-19 v celých Spojených štátoch.

Miestne aj federálne úrady už pre podozrenie so zanedbania zdravotnej starostlivosti spustili vyšetrovanie.

V domove pre veteránov zomrelo od začiatku marca už 68 klientov, čo je takemr tretina z celkového počtu obyvateľov zariadenia. Spolu sa koronavírusom nakazilo až 150 klientov a 81 zamestnancov. Informoval o tom portál nbcboston.com.

Bennet Walsh, v súčasnosti už bývalý riaditeľ domova pre veteránov, odmietol zodpovednosť za vzniknutú situáciu a obvinil úrady, že klamú, keď tvrdia, že o probléme nevedeli.

Zdroj: Profimedia.sk

Úrady podľa neho vedeli, že zariadenie bolo „v krízovom móde" pre nedostatok personálu. Zamestnanci sa museli starať o viacerých klientov, čo výrazne napomohlo nekontrolovateľnému šíreniu nákazy.

Rodičia niektorých obyvateľov zariadenia sa sťažujú, že o situácii neboli dostatočne informovaní.

„Tento prípad ukazuje, že mnohé domovy pre seniorov neboli na pandémiu pripravené. Varovali sme pred tým už začiatkom marca, no všetci nás ignorovali: federálna vláda, štát aj miestne úrady," hovorí Dr Michael Wasserman, prezident Kalifornskej asociácie zariadení dlhodobej starostlivosti.

V USA evidujú celkovo 15-tisíc domovov pre seniorov. Podľa oficiálnych údajov v nich zomrelo na COVID-19 takmer 14-tisíc, v skutočnosti, je ale obetí oveľa viac. Údaje o počte úmrtí totiž zverejňuje iba polovica štátov.

Prečítajte si tiež: Až polovica obetí koronavírusu v Európe je z domovov dôchodcov

HOLYOKE/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme USA

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.