Voči nútenej karanténe sa ohradila aj ochrankyňa ľudských práv. Hovorí o znižovaní dôstojnosti

Po krízovom štábe už hlavný hygienik poľavil aspoň v niečom.

Proti systému štátnej karantény sa už ohradila aj ombudsmanka. Podľa jej vyjadrení sa nielen samotným pobytom, ale aj procesom, akým sa navrátilci do karantény dostávajú, často znižuje ľudská dôstojnosť.

Martin je Slovák, trvalo žijúci v Londýne. Jeho mama je na Slovensku momentálne vo veľmi vážnom zdravotnom stave.

To, čo ho však odrádza, je povinná štátna karanténa, do ktorej by sa po návrate dostal. Hovorí, že je zdravý, v Londýne pracuje už niekoľko týždňov len z domu. No v zariadení s viacerými cudzími ľuďmi by sa mohol nakaziť.

Voči takejto nútenej karanténe sa ohradila už aj ochrankyňa ľudských práv. Hlavného hygienika požiadala o prehodnotenie tohto systému.

Ombudsmanka navrhuje, aby sa k ľuďom pristupovalo individuálnejšie. Napríklad podľa toho, z akej krajiny a prostredia prichádzajú a či je pre nich štátna karanténa nutná.

Po krízovom štábe už hlavný hygienik poľavil aspoň v niečom. Pendleri, dochádzajúci za prácou do 30 km od hraníc, sa nemusia testovať.

Zdravotníci a opatrovateľky z Moravy, z okolia Zlína a Olomouca, ako aj z Dolného Rakúska, Viedne a Burgenlandu, nepôjdu od mája do karantény. Na hranici však od nich budú pýtať test.

Viac v repotáži Ľubice Janíkovej.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ľubica Janíková

Dôležité udalosti