V seniorcentrách testujú na koronavírus už tretí deň. Štát výsledky povedať nechce

Na testovanie sa používajú pôvodne kritizované a menej presné rýchlotesty.

Už tretí deň testujú zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb. Plošne sa zamerali na zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb. Používajú sa na to pôvodne kritizované a menej presné rýchlotesty.

Ako prvé otestovali desiatky zamestnancov v Martine. Výsledky sú negatívne. Na rýchloteste bolo už aj 20 pracovníkov z Bratislavy. Ako dopadli, nevieme. Tu niekde sa totiž informovanie stoplo. Koľko ľudí otestovali a s akým výsledkom, chce štát povedať naraz.

Napríklad Bratislavská župa už vie, že väčšinu zamestnancov má zdravých. S testovaním začala na vlastnú päsť, keď nákazu odhalili na Veľkú noc v domove v Pezinku. S výnimkou tohto zariadenia, kde sa nakazilo asi 60 klientov a 20 zamestnancov, sú všetci ostatní v poriadku.

Podobne ako bratislavská župa, začali testovať aj iné samosprávy. Štát sa totiž pôvodne k plošným kontrolám nemal. V domovoch je tak skupina ľudí, ktorá už má dokonca podrobnejšie testy. Štátne rýchlotesty by im robiť nemali.

Napríklad bratislavská župa prevzala osemtisíc kusov rýchlotestov. Použijú sa vo všetkých zariadeniach na území kraja.

Pre zariadenia sociálnych služieb vyčlenil štát 100 tisíc rýchlotestov. V skladoch potom zostane ešte ďalších 400 tisíc, ktoré môže Slovensko využiť na testovanie ďalších rizikových skupín.

Akýsi celoslovenský skríning zatiaľ ministerstvo neplánuje. Zmeniť by sa to mohlo, ak by sa choroba začala komunitne šíriť.

Viac v reportáži Zuzany Javorovej.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti