Vakcíny proti koronavírusu sa zrejme dočkáme ešte tento rok

PEDOFIL3_tvnoviny.mp4
Zdroj: Shutterstock.com

Nemeckí vedci tvrdia, že do konca roka by mohla byť pre milióny ľudí.

Nemecká spoločnosť, ktorá spolupracuje s americkým farmaceutickým gigantom Pfizer, testuje prvú vakcínu proti koronavírusu. Začali už s pokusmi na ľuďoch a vedci prišli s veľmi pozitívnou správou. Potenciálna vakcína by mohla byť distribuovaná pre milióny ľudí a mali by to stihnúť do konca tohto roka, uvádza CNN.

Prvé testy na ľuďoch sa chystajú už aj v USA počas budúceho týždňa. Vakcína by tak mohla byť pripravená na núdzové použitie už na jeseň.

Firma BioNTech, ktorej sídlo je v nemeckom Mainzi, uviedla, že prvá skupina dobrovoľníkov dostala dávku potenciálnej vakcíny s názvom BNT162.

„Prvých 12 účastníkov testov z Nemecka bolo zaočkovaných 23. apríla," uvádza spoločnosť. Výsledky testov ale zatiaľ nie sú známe. BioNTech ďalej uvádza, že vybrali približne 200 dobrovoľníkov vo veku od 18 do 55 rokov.

Americkí a nemeckí vedci odhadujú, že je tu možnosť, že už tento rok by vedeli dodať prvé úspešné vakcíny pre milióny ľudí za predpokladu technického úspechu programu a schválenia regulačnými orgánmi. Ďalší rok by tak dokázali vyrobiť stovky miliónov vakcín.

Na vakcíne proti koronavírusu pracujú aj vedci z Oxfordskej univerzity vo Veľkej Británii. Tí tiež potvrdili, že začínajú s testami na ľuďoch.

BERLÍN/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nemecko

Dôležité udalosti