Mohol sa dostať COVID-19 do vesmíru? Nakazených evidujú aj v Centre prípravy kozmonautov

Elektronická tabuľa s výsledkami hlasovania o programovom vyhlásení vlády.
Zdroj: TASR/AP

Rusi uviedli, že s novou posádkou ISS vraj nebol nikto z nakazených v kontakte.

Pozitívny test na koronavírus SARS-CoV-2 malo viacero zamestnancov centra prípravy kozmonautov (CPK), ktoré sídli neďaleko Moskvy. Informovala o tom vo štvrtok tlačová služba CPK, ktorá súčasne uviedla, že nikto z pozitívne testovaných nebol v kontakte s novou posádkou Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).

Tá odštartovala zo Zeme 9. apríla. Tvorí ju dvojica kozmonautov vyslaných do vesmíru ruskou agentúrou Roskosmos - Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner -, a americký astronaut Chris Cassidy.

Šéf agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin nedávno na sociálnej sieti Twitteri napísal, že po skončení inkubačnej doby, počas ktorej by sa u novej posádky ISS mala prejaviť nákaza koronavírusom, sa trojica kozmonautov cíti "normálne".

Ivanišin, Vagner a Cassidy boli v karanténe aj viac ako mesiac pred letom do vesmíru.

Jevgenij Bariševskij, riaditeľ Hviezdneho mestečka, kde sídli CPK, medzičasom na sociálnej sieti Instagram napísal, že od 28. apríla v danom obvode evidujú 41 nových prípadov nakazenia novým koronavírusom, pričom v šiestich prípadoch ide o zamestnancov CPK.

Podľa týchto údajov k 27. aprílu registrovali medzi zamestnancami ruského raketového a vesmírneho priemyslu 111 osôb nakazených koronavírusom SARS-CoV-2, z ktorých traja chorobe podľahli.

Pokiaľ ide o celoštátnu bilanciu, za posledných 24 hodín v Rusku pribudlo ďalších 7 099 pozitívne testovaných. Federálny krízový štáb vo štvrtok ďalej podľa agentúry Interfax informoval, že celkový počet nakazených sa zvýšil na 106.498. Nákaze podľahlo 1073 ľudí, dodala.

Koronavírusom sa infikovalo vyše 2600 zamestnancov ministerstva obrany

Novým koronavírusom SARS-CoV-2 sa v ruských ozbrojených silách a vo vyšších vzdelávacích inštitúciách ministerstva obrany nakazilo už vyše 2600 ľudí. S odvolaním sa na stredajšie vyhlásenie ministerstva obrany v Moskve o tom informovala agentúra TASS.

"V rámci komplexného testovania ruských ozbrojených síl medzi marcom a 29. aprílom bolo celkovo pozitívne testovaných 1044 vojakov," uviedol rezort obrany s tým, že dvaja sú vo veľmi vážnom, 11 vo vážnom stave a ostatní sú bez symptómov.

Nákaza sa okrem toho rozšírila aj medzi kadetmi a študentmi vyšších vzdelávacích inštitúcii ministerstva obrany. Infikovalo sa tam 1075 osôb.

V nižších vzdelávacích inštitúciách ministerstva bolo ochorenie COVID-19, ktorého pôvodcom je nový koronavírus, potvrdené u 277 učiteľov a študentov. Infikovaných je aj 279 civilných špecialistov zamestnaných na ministerstve obrany.

MOSKVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rusko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.