Zrýchlenie otvárania: Matovič avizuje otvoriť všetky prevádzky mimo nákupných centier

Bývalý predseda Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura vychádza z budovy ústavného súdu.
Zdroj: TASR - Milan Kapusta

Uvoľňovanie opatrení závisí od priaznivého vývoja počtu nakazených pacientov.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) naznačil možnosť, že by sa mohlo urýchliť otváranie prevádzok na Slovensku. A to v prípade, ak sa počet nakazených novým koronavírusom udrží na podobne priaznivých číslach do pondelka budúceho týždňa.

Otvoriť by sa mohli všetky prevádzky s pravidlom 25 štvorcových metrov (m2) na jedného zákazníka. Uviedol to počas príhovoru pred hlasovaním o programovom vyhlásení vlády (PVV) v parlamente, o ktorom sa viac dočítate TU.

"Konzílium odborníkov je pripravené v pondelok to rozhodnutie upraviť v prospech otvárania prevádzok v duchu, že by sa otvorili všetky prevádzky s pravidlom 25 m2 na jedného zákazníka," priblížil Matovič. Tisícky ľudí by tak podľa jeho slov znova mali prácu a otvorila by sa tak možnosť znova si kúpiť tovar či službu, ktorú si doteraz ľudia kúpiť nemohli.

Prečítajte si tiež: Pribudli dve obete koronavírusu a päť pacientov. Kĺzavý medián sa opäť znížil

"Buďme veľmi opatrní," apeloval však predseda vlády. Aj na Slovensku podľa neho zaznievajú názory o druhej a tretej vlne nákazy.

"Slovensko ekonomicky neprežije druhú a tretiu vlnu. My si nemôžeme dovoliť druhú a tretiu vlnu tejto nákazy. Lebo táto nákaza, keď nám spôsobí 9-percentný prepad ekonomiky, ako dopadneme, keď budeme mať druhé a tretie kolo?" vyhlásil premiér.

Nízky počet nakazených je pozitívny aj podľa hlavného hygienika Jána Mikasa. Nevylučuje rýchlejšie otváranie niektorých prevádzok v priebehu budúceho týždňa. Ak bude priaznivá situácia, odborníci budú debatovať aj o otváraní terás.

Za rýchlejšie uvoľňovanie je aj epidemiologička Zuzana Krištúfková. "Podporujem otváranie prevádzok z pôvodnej tretej fázy už počas fázy číslo dva. No medzi fázami by mal byť dodržaný dvojtýždňový odstup, aby sme vedeli vyhodnotiť efekt týchto opatrení z epidemiologického hľadiska," dodala.

Nákpné centrá zatiaľ zostanú zatvorené

Napriek tomu, že čísla sú zatiaľ veľmi dobré, podľa Matoviča netreba pokúšať osud. Pokles ekonomiky v podobe deväť percent podľa neho nemá pre Slovensko obdobu.

Ako píše Denník N, ani po tomto kroku sa zatiaľ nemajú otvárať predajne v nákupných centrách. "Naďalej by boli zatvorené obchodné centrá, lebo to odborníci vyhodnocujú ako veľké riziko. Držme si zatiaľ palce, aby za piatok, sobotu a nedeľu boli rovnako dobré čísla, ako máme týchto posledných päť dní,“ povedal Matovič.

Otváranie veľkých obchodov bolo podľa pôvodného plánu v tretej fáze uvoľňovania, obchodné centrá mali otvoriť až v záverečnej, štvrtej fáze.

Ďalšie rýchlejšie uvoľňovanie ekonomiky bude žiadať minister hospodárstva Richard Sulík. Myslí si, že je čas otvoriť aj obchodné centrá a terasy.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti