Prečo má Belgicko najvyššiu úmrtnosť na COVID-19? Kolaps zdravotníctva za tým nehľadajte

Korona triedenie KOMPLET_komplet_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR/AP/Francisco Seco

Belgickí virológovia hovoria, že vďaka lepšej evidencii prípadov COVID-19 majú väčší prehľad o šírení nákazy a vedia tak presnejšie určiť jednotlivé ohniská.

Belgicko je jednou z európskych krajín, ktoré koronavírus zasiahol najviac. Patrí mu smutné prvenstvo, v pomere k celkovej populácii má najviac obetí. V krajine s 11 miliónmi obyvateľov už na COVID-19 zomrelo viac ľudí ako v Číne. V porovnaní s USA, ktoré majú celkovo najviac obetí koronavírusu, má Belgicko štvornásobne vyššiu smrtnosť (57 úmrtí na 100-tisíc obyvateľov).

Podľa belgických úradov však tragickú bilanciu nespôsobil kolaps zdravotníctva, čo sa stalo napríklad v Taliansku, ale poctivosť v informovaní zo strany úradov. Aj počas kulminácie epidémie malo Belgicko voľnú polovicu kapacity jednotiek intenzívnej starostlivosti.

Na rozdiel od mnohých iných európskych krajín totiž Belgičania už od začiatku pripočítavali k úmrtiam z nemocníc aj údaje zo zariadení opatrovateľských služieb. Väčšina z týchto obetí nebola testovaná na COVID-19 a koronavírusu ich pripisujú na základe symptómov. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Belgickí virológovia hovoria, že vďaka lepšej evidencii prípadov COVID-19 majú väčší prehľad o šírení nákazy a vedia tak presnejšie určiť jednotlivé ohniská.

„Často počúvame kritiku, vravia, že o Belgicku vytvárame zlý obraz, my si myslíme, že je to skôr naopak. Ak chcete naše čísla porovnávať s inými krajinami, najskôr by ste si z nich mali odrátať polovicu," myslí si popredný belgický virológ Steven Van Gucht.

V utorok bolo v Belgicku potvrdených 170 nových úmrtí, najviac (98) opäť v domovoch s opatrovateľskou službou. Úrady do stredajšieho rána evidovali 7501 obetí pandémie nového koronavírusu.

Hovorca krízového centra pre chorou COVID-19 Yves Van Laethem v stredu pripomenul, že sa aj naďalej musí znižovať počet pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti, aby vláda mohla prikročiť k zavádzaniu rozsiahlejšieho uvoľňovania karanténnych opatrení.

Nečakane tvrdý dopad pandémie na zariadenia opatrovateľských služieb sa ukázal ako veľký problém. Zatiaľ čo sa celá Európa zamerala najmä na zvýšenie kapacít jednotiek intenzívnej starostlivosti, domovom pre seniorov sa nevenovala dostatočná pozornosť.

BRUSEL/kc, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti