Podľa nového odhadu by Slovensko mohlo dosiahnuť vrchol epidémie už o dva týždne

Vlado Kobielsky si urobil domáci rýchlotest
Zdroj: FOTO TASR - Pavol Zachar

Vlastný odhad vytvorila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vytvorila vlastný model šírenia infekcie Covid-19 na Slovensku. Na rozdiel od poslednej aktualizácie modelu Inštitútu zdravotnej politiky očakávajú analytici rozpočtovej rady vrchol nákazy už o dva týždne.

V odhade počtu infikovaných v čase vrcholu majú obidve inštitúcie rovnaké závery. Kapacity slovenských nemocníc by mali v každom momente vystačiť pre potreby nakazených Covidom-19. Informuje Denník N.

„Na vrchole epidémie (v prvej polovici mája) očakávame, že by mohlo byť infekčné približne 1 promile populácie (6300 osôb), z ktorých veľká časť bude nezachytená systémom. Denný nárast v počte nových infekcií, vrátane tých nezachytených, bude kulminovať na hodnote okolo 600 osôb," uvádza sa v správe Rady pre rozpočtovú zodpovednosť

Po prepočítaní týchto hodnôt na počty pacientov zachytených systémom vyplýva, že na vrchole môžeme očakávať približne 250 pacientov hospitalizovaných s potvrdeným COVID41, pričom JIS/ARO starostlivosť bude vyžadovať maximálne pätina z nich. V domácej liečbe bude približne 1600 osôb, z nich približne tretina nebude javiť príznaky ochorenia, zvyšok len mierne.

BRATISLAVA/TVNOVINY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.