Hovoriť sa začalo o vydávaní akýchsi imunitných Covid pasov. Vedci pred nimi varujú

Ten prvý dôvod je, že zemeguľa je veľká a tie protilátky, ktoré si vytvoril človek na Slovensku, nemusia fungovať v Číne či v USA.

Môže sa človek, ktorý prekonal Covid 19 znova nakaziť? Vedcom stále chýbajú potrebné informácie. Odborníci zatiaľ varujú pred vydávaním takzvaných imunitných pasov a spoliehať sa vraj nedá ani na premorenie populácie.

Po prekonaní vírusu si organizmus vytvára protilátky i takzvanú pamäťovú imunitu, ktoré by mali telo pri opätovnom kontakte s nákazou ochrániť. Vo svete sa však objavili správy o znovunakazených pacientoch. Vieme o tom ale zatiaľ iba málo.

Hovoriť sa začalo aj o vydávaní akýchsi imunitných Covid pasov. Tie by umožnili tým, ktorí chorobu prekonali, vrátiť sa do bežného života. Svetová zdravotnícka organizácia však pred takýmto krokom štáty varuje.

Ten prvý dôvod je, že zemeguľa je veľká a tie protilátky, ktoré si vytvoril človek na Slovensku, nemusia fungovať v Číne či v USA.

Druhým dôvodom je nespoľahlivosť rýchlotestov na zisťovanie protilátok v tele.

Viaceré krajiny začali hovoriť aj o premorení populácie a vytvorení kolektívnej imunity. Podľa odborníkov by to bol ale bez vakcíny obrovský hazard.

Viac v reportáži Jozefa Demetera


KOŠICE/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti