Francúzsko aj Taliansko vyslali do sveta veľmi pozitívne správy

Ilustračná foto.
Zdroj: Jonathan Hayward/The Canadian Press via AP

V Česku však počet novonakazených stúpol tretí deň po sebe.

Francúzsko hlásilo v piatok 218 úmrtí na nový koronavírus za posledných 24 hodín. Ide o najnižší denný prírastok obetí za viac ako päť týždňov, informovala agentúra AFP.

Počet ľudí ošetrovaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) sa medzitým znížil o 144 na 3878, oznámil riaditeľ francúzskeho úradu verejného zdravotníctva Jérôme Salomon.
Vrchol 7200 pacientov na oddeleniach JIS zaznamenali vo Francúzsku 9. apríla.

Takýto nízky denný počet obetí v krajine naposledy oznámili 23. marca, keď to bolo 186 evidovaných úmrtí za 24 hodín.

Francúzsko má s celkovo 24.594 úmrtiami štvrtý najvyšší počet obetí koronavírusovej choroby COVID-19 v Európe. Na celom kontinente podľa oficiálnych údajov AFP v piatok večer prekonal počet úmrtí 140.000.

Francúzska vláda oznámila zmiernenie prísnych obmedzení pohybu v krajine od 11. mája. Tempo uvoľňovania opatrení však bude pomalšie vo viac postihnutých oblastiach, akými sú širší región Paríža a severovýchode krajiny.

Británia má viac ako 700 ďalších obetí

Počet úmrtí na nový koronavírus sa v Spojenom kráľovstve za posledných 24 hodín zvýšil o 739 na 27.510, oznámilo v piatok britské ministerstvo zdravotníctva.

Počet pozitívnych testov na ochorenie COVID-19 v krajine v rovnakom čase stúpol o 6201 na celkovo 177.454.

Šéf rezortu Matt Hancock tiež oznámil, že Británia dosiahla svoj cieľ vykonania 100.000 testov denne do konca apríla.

Vo štvrtok podľa neho v krajine realizovali spolu 122.347 testov, čo označil za "neuveriteľný úspech".

Z údajov predstavených na tlačovej konferencii tiež vyplýva, že v Británii v uplynulých dňoch klesá miera úmrtnosti rovnako ako počet ľudí v nemocniciach i na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Informácie priniesli agentúra AFP a televízia Sky News.

V Taliansku klesá počet pacientov na JIS

Počet pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) v Taliansku naďalej klesá. Nemocniciam to umožňuje lepšie zvládať pandémiu nového koronavírusu, ktorá preťažila talianske zdravotníctvo, najmä na ťažko zasiahnutom severe krajiny. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

Z údajov talianskeho ministerstva zdravotníctva zverejnených v piatok večer vyplýva, že za posledných 24 hodín v krajine uvoľnili 116 lôžok na oddeleniach JIS, na ktorých aktuálne zostáva 1578 pacientov.

Počet nových potvrdených prípadov nákazy sa v rovnakom čase zvýšil o 1965 na celkovo 207.428. Lekári však upozorňujú, že mnohé prípady sú pravdepodobne nezistené, pretože u niektorých infikovaných sa prejavujú len slabé alebo žiadne príznaky.

Taliansko za uplynulý deň eviduje tiež 269 ďalších úmrtí. Počet ľudí, ktorí v krajine podľahli ochoreniu COVID-19, tým stúpol na 28.236.

Najhoršie postihnutý taliansky región, Lombardsko, stále zaznamenáva niekoľko sto nových prípadov denne, pokým mnohé iné regióny vrátane Lazia zahŕňajúceho Rím evidujú výrazne menej ako 100 prípadov za deň.

Česi hlásia vyšší počet novonakazených tretí deň po sebe

Počet nových prípadov ochorenia COVID-19 v Českej republike stúpol už tretí deň po sebe. Počas piatka v krajine zaznamenali ďalších 45 infikovaných po tom, ako vo štvrtok pribudlo 103 prípadov, čím sa ich celkový počet zvýšil na 7726. Informovali o tom server Novinky.cz a Český rozhlas.

V Česku medzitým novému koronavírusu podľahli ďalších traja ľudí, počet úmrtí tak stúpol na 240. Z koronavírusovej choroby sa vyliečilo 3359 infikovaných, čo je približne 43 percent, vyplýva tiež z údajov českého ministerstva zdravotníctva k piatkovému večeru.

V piatok v celej krajine spustili plnú prevádzku projektu tzv. rozumnej karantény, v rámci ktorej sa na základe údajov od mobilných operátorov a bánk vytvára virtuálna mapa kontaktov infikovanej osoby.

V rámci uvoľňovania karanténnych opatrení česká vláda predtým povolila od 11. mája okrem iného konanie spoločenských, športových a kultúrnych akcií do počtu 100 účastníkov. Otvoria sa tak divadlá, kiná či cirkusy a budú sa môcť uskutočniť aj svadby.

V Európe je už najmenej 140-tisíc obetí

Počet obetí pandémie nového koronavírusu v Európe prekročil v piatok 140.000 mŕtvych. Vyplýva to z bilancie tlačovej agentúry AFP, vychádzajúcej z oficiálnych údajov jednotlivých štátov a platnej k 19.40 h SELČ.

Európa je s celkovo 1.495.293 potvrdenými prípadmi nákazy a 140.096 úmrtiami kontinentom najviac zasiahnutým koronavírusovou chorobou COVID-19. Celosvetovo bolo podľa správy zaznamenaných 234.987 úmrtí.

Európskymi krajinami s najvyšším počtom úmrtí sú Taliansko (28.236), Británia (27.510), Španielsko (24.284) a Francúzsko (24.594).

LONDÝN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti