Od stredy možno otvoríme všetky obchody na Slovensku, oznámil Matovič

Ministri obrany a vnútra Jaroslav Naď a Roman Mikulec.
Zdroj: Úrad vlády SR

Poznamenal, že ekonomicky je Slovensko na tom dobre.

Poradné konzílium epidemiológov premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) na základe pozitívneho vývoja nakazených koronavírusom na Slovensku uvažuje, že od stredy budú otvorené všetky obchody bez ohľadu na metráž.

"Odborníci o tom v pondelok rozhodnú," povedal v relácii Sobotné dialógy RTVS premiér Matovič.

Poznamenal, že ekonomicky je Slovensko na tom dobre. "Tým, že máme zdravých ľudí na Slovensku, máme aj najzdravšie firmy," povedal s tým, že firmy nemajú zamestnancov v karanténe. V momente, ako príde zahraničný dopyt, môže sa podľa jeho slov okamžite vyrábať.

Na otázku o jeho sporoch so Sulíkom v tejto oblasti reagoval tým, že zatvorené sú obchody, knižnice či divadlá, čo nie je priemysel. "Bol by som veľmi rád, keby sa skúsil podrobiť autorite, aspoň raz v živote," podotkol s tým, že autoritou sú v tomto prípade odborníci.

Podľa vlastných slov Sulíka viackrát na vláde i Koaličnej rade k tomu vyzýval. "Vládnutie nie je len o tom, že sa postavíte za populárne rozhodnutie, ale aj o zodpovednosti. A mne tá zodpovednosť z jeho strany chýba," dodal.

Matovič doplnil, že koaliční partneri už diskutovali o novom generálnom prokurátorovi, dohoda na mene zatiaľ nie je. Skonštatoval, že z programového vyhlásenia vlády (PVV) sa bude koalícia snažiť naplniť čo najviac, pripustil, že niektoré opatrenia sa budú musieť odložiť vzhľadom na krízu.

"Nie je dohoda na mene, tri štyri mená zazneli a každý jeden je veľmi dobrý kandidát," priblížil Matovič v súvislosti s voľbou generálneho prokurátora s tým, že ho potešila konštruktívna diskusia aj návrhy koaličných partnerov. Ak by vybrali hociktorého zo spomínaných kandidátov, šlo by podľa neho o osobu, za ktorú by sa nikto nehanbil postaviť. Mená však nekonkretizoval.

V súvislosti s PVV a jeho naplniteľnosťou skonštatoval, že bude potrebné okresať nezmyslené výdavky, pričom kritizoval predchádzajúcu vládu. Poznamenal, že vzhľadom na krízu bude dôležitá spolupatričnosť a zodpovednosť.

Potrebu vidí v podpore domácich produktov a firiem. Ľudia, ktorí si to môžu dovoliť, by podľa neho mali investovať, aby tak dali prácu ďalším. Podotkol, že ak príde druhá vlna koronakrízy, slovenská ekonomika ju nemusí prežiť.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.