Európa víťazí nad koronavírusom. Z krajín prichádzajú optimistické správy

Cennet: 25. epizóda
Cennet: 25. epizóda Zdroj: AP Photo/Manu Fernandez

Jedna z krajín dokonca nemá žiadneho pozitívneho za posledných 24 hodín

Počet ľudí, ktorí zomreli na koronavírusovú infekciu vo Francúzsku, vzrástol v nedeľu o 135 na 24.895. Je to najnižší denný nárast od 22. marca, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na úrad verejného zdravotníctva.

Deň predtým podľahlo chorobe COVID-19 166 ľudí a v piatok 218.

Počet pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) sa znížil o osem na 3819. Tento ukazovateľ klesá 25. deň po sebe. Vrchol 7200 pacientov na oddeleniach JIS zaznamenali vo Francúzsku 9. apríla.

Počet osôb s koronavírusom hospitalizovaných v nemocniciach sa znížil o 12 na 25.815.

Trend poklesu pokračuje už viac ako dva týždne.

Francúzska vláda v sobotu navrhla predĺžiť stav zdravotnej núdze v krajine až do 24. júla.

Zmierňovanie prísnych obmedzení pohybu zavedených 17. marca je plánované od 11. mája. Rýchlosť uvoľňovania však bude pomalšia vo viac postihnutých oblastiach, akými sú širší región Paríža a oblasti na severovýchode krajiny. Vláda zároveň navrhla uvaliť najmenej 14-dňovú karanténu na každého, kto sa po 11. máji vráti zo zahraničia.

Počet úmrtí klesol v Británii tretí deň po sebe

Počet úmrtí na nový koronavírus v Británii sa za uplynulých 24 hodín zvýšil o 315 na 28.446. Informovala o tom v nedeľu televízia Sky News s odvolaním sa na britskú vládu.

Ide o značný pokles v porovnaní so sobotou, keď bolo hlásených 621 nových úmrtí, i s piatkom (739).

Od soboty pribudlo 4339 pozitívne testovaných osôb, celkovo ich je 186.599.
Za 24 hodín, do nedeľňajšej deviatej hodiny ráno, sa v Británii uskutočnilo 76.496 testov na koronavírus, čím sa ich celkový počet zvýšil na 1.206.405 (niektoré osoby boli testované viackrát).

Člen britskej vlády Michael Gove na tlačovej konferencii uviedol, že na vírus bolo testovaných viac ako 200.000 kľúčových pracovníkov a ich rodín, pričom kritériá testovania boli rozšírené na každého nad 65 rokov, kto má príznaky a na každého, kto musí cestovať do práce.

Britský minister dopravy Grant Shapps v nedeľu v talkšou Andrewa Marra v televízii BBC One pripustil, že na koronavírus by zomrelo menej Britov, keby bolo skôr k dispozícii viac testov.

"Veľa vecí" by podľa neho mohlo vyzerať inak, ak sa v Spojenom kráľovstve robilo 100.000 testov denne pred rozšírením ochorenia COVID-19.

Slovinsko: Za 24 hodín prvýkrát nepribudol ani jeden nakazený

Prvýkrát od začiatku pandémie nového koronavírusu nepribudla v Slovinsku za 24 hodín ani jedna infikovaná osoba a všetkých 500 najnovších testov bolo negatívnych. Informovala o tom v nedeľu agentúra STA s odvolaním sa na údaje vlády.

Počet ľudí, u ktorých sa dokázala prítomnosť vírusu SARS-CoV-2, tak zostáva 1439.
V sobotu zomreli na ochorenie COVID-19 dvaja ľudia a počet obetí tak stúpol 96. V nemocniciach je hospitalizovaných 59 pacientov s COVID-19. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti zostáva 21 pacientov.

Prvý prípad nákazy zaznamenala táto malá balkánska krajina s dvoma miliónmi obyvateľov 4. marca. Odvtedy sa tam vykonalo 55.520 testov.

Taliansko hlási najnižší počet denných úmrtí od začiatku karantény

Taliansko v nedeľu zaevidovalo 174 úmrtí na nový koronavírus, čo je najnižší počet od 10. marca, keď vláda v krajine vyhlásila celoplošnú karanténu.

Celkovo si epidémia infekčnej choroby COVID-19 v Taliansku vyžiadala životy 28.884 ľudí. Viac obetí v celosvetovom meradle hlásia len Spojené štáty.

Denné bilancie počtu úmrtí a nakazených v Taliansku už niekoľko týždňov naznačujú, že epidémia je pod kontrolou a zdravotný systém nie je pod takým intenzívnym tlakom - na jednotkách intenzívnej starostlivosti bolo podľa údajov z nedele hospitalizovaných už len 1501 osôb, čo je najmenej od 13. marca.

Aj vzhľadom na tieto priaznivé ukazovatele talianska vláda súhlasila so zmiernením obmedzení platných od 10. marca.

Otváranie sa ekonomiky a uvoľňovanie obmedzení na pohyb ľudí sa začne v pondelok a bude veľmi opatrné. Vláda obyvateľstvo vyzvala, aby zostalo "v strehu" a dodržiavalo najmä odporúčania v oblasti hygieny a vyhýbania sa spoločenského styku.

Od pondelka budú v Taliansku opäť otvorené parky, ale ľudia aj tam budú musieť zachovávať bezpečný odstup - podobne ako na pracoviskách alebo vo verejnej doprave. Voľný pohyb osôb bude možný len v domovskom regióne, jeho opustenie bude naďalej povolené iba z naliehavých pracovných alebo zdravotných dôvodov. Vláda odporúča aj naďalej dávať prednosť práci z domu. Reštaurácie a prevádzky rýchleho občerstvenia budú môcť robiť výdaj jedla.

Aktivity v niektorých sektoroch hospodárstva: v stavebníctve, či automobilovom priemysle, sa v Taliansku obnovili už 27. apríla.

Školy zostanú zatvorené do septembra, uviedla AFP. Predškolské zariadenia by však za dodržania prísnych hygienických opatrení mohli byť otvorené v júni, uviedlo v nedeľu talianske ministerstvo školstva.

Španielsko má najnižší denný prírastok obetí vírusu od 18. marca

Za uplynulých 24 hodín zaznamenali v Španielsku 164 nových úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom, čo je najnižší denný prírastok od 18. marca (107 úmrtí). Koordinátor ministerstva zdravotníctva pre boj s koronavírusom Fernando Simón však varoval, že nízky denný prírastok sa musí interpretovať s opatrnosťou, pretože prichádza o predĺženom víkende, keď nemocnice hlásia úmrtia zvyčajne pomalšie, informovala agentúra AFP.

Celkovo tak v Španielsku v nedeľu evidovali 25.264 obetí pandémie, čo je štvrtý najvyšší počet po Spojených štátoch, Taliansku a Británii.

Už dlhší čas klesá aj počet nových potvrdených infekcií. Za sobotu ich pribudlo len 838, čo je najmenej od 11. marca. Pozitívne výsledky tzv. PCR testov malo doteraz 217.466 ľudí, z ktorých sa 118.902 zotavilo.

Odborníci sa domnievajú, že pandémia v Španielsku kulminovala 2. apríla, keď za 24 hodín zomrelo 950 ľudí.

Keďže situácia v Španielsku sa zlepšuje, v pondelok sa oficiálne začne prvá zo štyroch fáz uvoľňovania karanténnych opatrení. S obmedzeniami začnú fungovať niektoré služby, ako kaderníctva, zubné ambulancie alebo železiarstva.

Španielsky premiér Pedro Sánchez uviedol, že plánuje pokračovať v predlžovaní stavu núdze, ktorý môže trvať maximálne 15 dní a potom ho musí parlament predĺžiť, až do výrazného zlepšenia epidemiologickej situácie, čo by mohlo trvať do konca júna. S tým však nesúhlasia niektoré strany, ktoré doteraz podporovali vládu.

V nemocniciach v New Yorku je prvýkrát menej ako 10.000 nakazených

Počet ľudí hospitalizovaných s infekciou novým koronovírusom v americkom štáte New York klesol prvýkrát od marca pod hranicu 10.000. V štátnych nemocniciach je v súčasnosti 9786 pacientov, uviedol na nedeľňajšej tlačovej konferencii guvernér Andrew Cuomo.

Za uplynulých 24 hodín bolo do nemocníc prijatých iba 789 osôb, čo je nové minimum. Na vrchole pandémie to bolo okolo 3200 ľudí denne.
Klesá aj počet obetí - za posledný deň ich pribudlo 280, celkovom ich je 18.909. Štát New York s metropolou New York City je najviac postihnutým regiónom v Spojených štátoch.

Doteraz tam bolo pozitívnych takmer 313.000 testov na vírus SARS-CoV-2.

Cuomo však upozornil, že údaje počas víkendov sú vo všeobecnosti priaznivejšie z dôvodu rôznych časov ich dodania nemocnicami, ale všeobecný trend je dobrý.

Cuomo v nedeľu zopakoval, že vírusový kmeň zachytený v štáte New York nepochádza z Číny a podľa niektorých odborníkov je virulentnejší ako kmeň izolovaný v tejto ázijskej krajine.

Zákaz cestovania z Číny, ktorý vydal prezident Donald Trump, označil za správny, nikto sa však nezameral na ľudí prichádzajúcich z Európy, keď sa tam vírus začal šíriť.

Newyorský guvernér zároveň avizoval, že s kolegami z okolitých štátov New Jersey, Connecticut, Pensylvánia, Delaware, Rhode Island a Massachusetts sa dohodol na vytvorení regionálneho konzorcia, ktoré bude zabezpečovať nákup zdravotníckeho vybavenia. Štát New York bude odteraz vyžadovať, aby všetky nemocnice mali zásoby prostriedkov osobnej ochrany na 90 dní.

RÍM/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti