Ak udrie druhá vlna, bude to v najbližších týždňoch či dňoch, myslí si profesor Krčméry

Odborník na biochémiu Róbert Mistrík.
Zdroj: TASR

Ak ju zvládneme, v septembri by sa náš život mohol vrátiť do normálnych koľají.

Najväčšou hrozbou opätovného návratu pandémie koronavírusu je otvorenie medzinárodných letísk v susedných štátoch. Ak udrie druhá vlna, udrie teraz v najbližších týždňoch či dokonca v najbližších dňoch. Uviedol to pre Ráno Nahlas, podcast portálu Aktuality.sk, doterajší člen permanentného krízového štábu profesor Vladimír Krčméry.

Dnes by mal premiér Igor Matovič oznámiť, kedy sa začne druhá fáza uvoľnovania opatrení. Keďže sú čísla, ktoré hovoria o počte nakazených veľmi pozitívne, očakáva sa, že epidemiológovia prehodnotia pôvodne vypracovaný plán. Otvoriť by mohli obchody bez ohľadu na veľkosť prevádzky.

Zároveň ešte stále existuje aj možnosť, že by sa aj deti mohli vrátiť do školy. 


"Ak tie dobré trendy budú pokračovať, je celkom možné, že tá tretia a štvrtá etapa sa zlúči. To znamená, že dovolenková sezóna, nevidím v nej nejaký zásadný problém, pokiaľ sa jedná o Balkán. Keď sa pozriete na tie počty Bulharsko, Grécko, Cyprus, Malta, Čierna Hora, Chorvátsko, ozaj vyzerajú, že by mohli cez dovolenku fungovať," uviedol Krčméry.

Profesor Krčméry si nemyslí, že by mohla prísť druhá vlna pandémie cez leto alebo na jeseň. "Aj vo Wu-chane tiež už prebehla druhá vlna. Ja osobne si myslím, že ak príde druhá vlna, tak príde v najbližších týždňoch. Tie letiská sa začínajú dramaticky otvárať len posledný týždeň. Ak budeme vedieť tie hraničné kontroly sprísniť, tak tá druhá vlna by mohla mať tiež tvar plátov, nie Mount Everestu," dodáva Krčméry.

Ak druhú vlnu zvládneme, v júli, auguste či septembri by sme podľa profesora Krčméryho mohli mať úplne normálne dovolenky a prázdniny.BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti