V Česku vyvíjajú vlastnú vakcínu proti koronavírusu

Ozbrojení policajti vtrhli do anglického mestečka. Mali zneškodniť živého tigra, všetko bolo inak
Zdroj: TASR/AP

Oznámil to dnes na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Adam Vojtěch.

Česká republika sa zaraďuje ku krajinám, ktoré vyvíjajú vakcínu proti koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Cieľom je podľa ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha (ANO) zaistiť ochranu proti nákaze. Výskum sa nachádza v prvej laboratórnej fáze, uviedol portál tn.cz.

„Zatiaľ neexituje zaručený liek na túto chorobu, preto sa upíname k vývoju vakcíny" uviedol minister. Celkovo čakajú vedcov tri fázy vývoja a po každej príde jej vyhodnotenie. To bude pre bezpečnosť veľmi prísne.

Na tomto projekte sa podieľajú Ministerstvo zdravotníctva ČR, Štátny zdravotný ústav, Ústav hematológie a krvnej transfúzie a Inštitút klinickej experimentálnej medicíny.

V ČR sa z nákazy spôsobenej koronavírusom vyliečilo 3592 ľudí

Česká republika eviduje 7781 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, 3592 ľudí sa vyliečilo, 249 osôb s ochorením COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, zomrelo. Informovala o tom v pondelok na svojej webovej stránke spravodajská televízia ČT24.

V nedeľu uskutočnili v ČR 3667 testov, čo je približne o polovicu menej ako v pracovných dňoch. Pozitívnych bolo 26 z nich.

Česká vláda postupne ruší prísne opatrenia, ktorých cieľom je zabrániť šíreniu koronavírusu, pričom k ich postupnému uvoľňovaniu dochádza od 20. apríla.

V rámci uvoľňovania karanténnych opatrení česká vláda povolila od 11. mája okrem iného konanie spoločenských, športových a kultúrnych akcií do počtu 100 účastníkov. Otvoria sa tak divadlá, kiná či cirkusy a budú sa môcť uskutočniť aj svadby.

PRAHA/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.