Povolili aj sväté omše, takéto budú mať pravidlá

Meghan žiarila
Zdroj: TASR/AP

Dodržať musia prísne hygienické opatrenia.

Bohoslužby sa budú môcť od 6. mája konať za prísnych hygienických opatrení a s obmedzeným počtom ľudí. Vzhľadom na výsledky testovania na ochorenie COVID-19 to v pondelok oznámil premiér Igor Matovič.

Priblížil, že po dohode s Konferenciou biskupov Slovenska by mali byť v kostoloch vyznačené miesta, kde môžu ľudia sedieť a stáť. Odporúčané sú podľa slov premiéra tiež samostatné nedeľné bohoslužby pre seniorov.

Premiér zdôraznil, že pri bohoslužbách bude naďalej povinné nosiť rúško, ale aj dezinfekcia rúk. Nebudú sa podľa jeho slov podávať ruky pri obrade, sväté prijímanie budú môcť dávať kňazi len do ruky, odporúča sa priebežné vetranie.


Matovič vysvetlil, že počet ľudí na omšiach nebude obmedzený podľa rozlohy kostola, teda nebude platiť pravidlo 25 štvorcových metrov na jednu osobu. Argumentuje väčším objemom vzduchu a menším pohybom ľudí.

Priblížil, že v kostoloch budú označené miesta pre ľudí v každej druhej lavici, dva metre od seba, rovnako i mimo lavíc.

Cirkev toto rozhodnutie víta

Cirkev na Slovensku víta rozhodnutie obnoviť konanie verejných bohoslužieb, aj keď je zatiaľ s obmedzeniami. Informuje o tom hovorca Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Martin Kramara na webe KBS.

"Sme veľmi radi, že po dvoch mesiacoch sa obnoví možnosť slávenia verejných bohoslužieb, aj keď zatiaľ s obmedzeniami. Máme nádej, že to bude slúžiť pre dobro veriacich," povedal Kramara.

Zároveň podľa neho záleží na všetkých ľuďoch, ako sa vydané opatrenia podarí uviesť do praxe. "Veriacich veľmi prosíme o trpezlivosť a vzájomnú ohľaduplnosť," zdôraznil. V najbližšom čase KBS pripraví konkrétne odporúčania k realizácii opatrení.

Čítajte viac: Druhá a tretia fáza sa spojili, otvoriť tak môžu všetky obchody

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bohoslužba

Dôležité udalosti