Testy súkromných laboratórií pomáhajú odhaliť aj tých, ktorí COVID-19 prekonali

Odborníci prostredníctvom sérologických testov kontrolujú imunologický status organizmu voči vírusu.

Súkromné laboratórne spoločnosti Medirex aj Alpha Medical využívajú pri testovaní na nový koronavírus okrem štandardných PCR testov aj tzv. protilátkové sérologické testy. PCR testy pomáhajú identifikovať infikovaných ľudí, sérologické testy odhaľujú tých, ktorí mali infekciu alebo sa s ňou stretli, a tak si vybudovali protilátky.

Odborníci prostredníctvom sérologických testov kontrolujú imunologický status organizmu voči vírusu.

"Informácia o tom, aká časť populácie prekonala ochorenie a má voči nemu pravdepodobne vytvorenú imunitu, môže byť kľúčová pri rozhodovaní, aké opatrenia prijímať v súvislosti s hrozbou ďalšieho šírenia ochorenia," komentovala medicínska riaditeľka laboratórií Medirex Elena Tibenská.

Priblížila, že rozvoj protilátok však trvá určitý čas a závisí od zdravotného stavu a predchádzajúceho vystavenia organizmu podobným infekciám. Pripomenula, že podľa svetových štúdií väčšina infikovaných ľudí začína tvoriť protilátky medzi siedmym až 11. dňom od nakazenia.

Zdôraznila však, že PCR test je v súčasnosti jediná spoľahlivá cesta, ako zistiť prítomnosť koronavírusu v organizme. "Ak je PCR test pozitívny, výsledok je s veľkou pravdepodobnosťou správny," doplnila.

Čítajte viac: Ak udrie druhá vlna, bude to v najbližších týždňoch či dňoch, myslí si profesor Krčméry

Spoločnosť Alpha Medical laboratórne testuje pacientov na prítomnosť protilátok nového koronavírusu od minulého týždňa. Výsledky ukazujú, že aj na Slovensku sú už takí pacienti, ktorí ani nevedeli, že sa novému koronavírusu ubránili.

"U šiestich pacientov spomedzi samoplatcov boli zaznamenané protilátky IgG, ktoré hovoria o tom, že pacient prekonal ochorenie COVID-19, respektíve jeho ochorenie je vo finálnej fáze. Pri ďalších štyroch samoplatcoch boli hodnoty hraničné. Zaujímavosťou je, že minimálne piati pacienti už nemali aktívne protilátky IgA, čiže ochorenie úplne prekonali," povedal generálny riaditeľ Alpha Medical Peter Lednický.

Čítajte viac: Druhá a tretia fáza sa spojili, otvoriť tak môžu všetky obchody

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Laboratóriá

Dôležité udalosti