Čech s koronavírusom sa stretol pre chorobu so šikanou. Teraz jeho krv zachraňuje druhých

Českí lekári skúšajú experimentálnu liečbu s krvnou plazmou.

V nemocnici v Ostrave aplikovali pred dvomi týždňami prvému pacientovi nakazenému ochorením COVID-19 krvnú plazmu. Tá sa odoberá od darcov, ktorí si už ochorením prešli a majú v tele účinné protilátky. V zahraničí mala táto experimentálna liečba veľmi sľubné výsledky, píše tn.cz.

Krvná plazma je nenahraditeľnou látkou. Aplikovali ju pacientom s koronavírusom, ktorí mali ťažký priebeh ochorenia.

„Pacienti, ktorí koronavírus prekonali, sú negatívni na prítomnosť víru a vytvorili si v tele proti nemu protilátky. Ich plazma tak pomáha druhým v boji s týmto ochorením," uviedla primárka Krvného centra FNO.

Darcovia plazmy sa vyberajú na základe niekoľkých kritérií. Pri prvom darcovi rozhodovala krvná skupina, pohlavie a tiež skutočnosť, že išlo o jedného z prvých pacientov s COVID-19 v Česku. Darca navyše na výzvu reagoval takmer okamžite.

„Pri stretnutí s ním som si viac uvedomil, čím si musel ako jeden z prvých pacientov prejsť. Vyrovnával sa s niektorými negatívnymi reakciami okolia. O to viac bol rád, že môže niekomu pomôcť," uviedol zástupca primárky Martin Kořístka.

Ostravské krvné centrum vytvára zoznam s vhodnými darcami, lekári chcú v tejto liečbe naďalej pokračovať. Krvnú plazmu využívajú aj lekári v pražských nemocniciach či v okolitých krajinách. Vďaka tejto liečbe zaznamenali u infikovaných rýchle zotavenie.

FN Ostrava aplikovala prvnímu COVID pozitivnímu pacientovi krevní plazmu

Prvnímu COVID pozitivnímu pacientovi ve vážném stavu aplikovali naši lékaři před dvěma týdny tzv. rekonvalescentní plazmu. K takovému kroku přistoupili jako druzí v republice.

Uverejnil používateľ Krevní centrum FNO Pondelok 4. mája 2020

OSTRAVA/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti