Koronavírus bol v jednej z najviac postihnutých krajín už v decembri. Sú na to dôkazy

Tragická nehoda na juhu Čiech.
Tragická nehoda na juhu Čiech. Zdroj: TASR/AP

K utorkovému predpoludniu celosvetovo evidujú viac ako 3,6 milióna nakazených.

Nový koronavírus sa vo Francúzsku vyskytol o niekoľko týždňov skôr, ako sa pôvodne predpokladalo. Informuje o tom CNN, s odvolaním sa na parížskych lekárov, ktorí o tom informujú v štúdii.

Tí tvrdia, že našli dôkaz o tom, že jeden pacient, ktorého prijali do nemocnice v decembri minulého roka, mal v sebe toto ochorenie.

Pokiaľ by sa to potvrdilo, ukázalo by sa, že vírus na starom kontinente jestvoval už v roku 2019, dávno predtým, ako začal naberať na intenzite v Taliansku a následne po celej Európe.

Prvé správy o prítomnosti koronavírusu SARS-CoV-2 vo Francúzsku hlásili 24. januára u dvoch ľudí, ktorí sa pohybovali v čínskom Wu-chane, neikdajšom epicentre nákazy.

Lekár Yves Cohen sa spolu s kolegami rozhodli skontrolovať staršie záznamy pacientov, či náhodou nezistia prítomnosť ochorenia v krajine ešte skôr, ako sa pôvodne predpokladalo.

Prezreli si záznamy ľudí, ktorých hospitalizovali v nemocnici od druhého decembra do 16. januára so symptómami chrípky.

AKTUÁLNE ČÍSLA O KORONAVÍRUSE VO SVETE NÁJDETE TU

„Jedna vzorka bola pozitívna. Ide o 42-ročného muža, narodeného v Alžírsku, ktorý však dlhé roky žije vo Francúzsku a je rybárom. Naposledy bol v zahraničí práve vo svojom rodisku, ešte v auguste minulého roka," znie v štúdii. Muž vraj vôbec nebol v Číne, pričom aj jeho dieťa javilo známky ochorenia.

Prvé prípady COVID-19 v rámci Európy hlásilo 31. januára Taliansko, konkrétne šlo o dvoch čínskych turistov z Ríma. Prvý komunitný prenos v Taliansku zaznamenali až na konci februára.

K utorkovému predpoludniu celosvetovo evidujú viac ako 3,6 milióna nakazených, takmer 253-tisíc obetí a viac ako 1,2 milióna vyliečených.

PARÍŽ/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.