Švédi našli veľké množstvo koronavírusu v kanalizácii

Festival dokumentárnych filmov Ji.hlava
Zdroj: Shutterstock / Kateryna Kon

Táto analýza rýchlo prerástla do medzinárodného výskumného projektu s účasťou šiestich krajín.

Švédsky technologický inštitút zistil veľké koncentrácie nového koronavírusu v kanalizácii hlavného mesta Štokholm. V utorok o tom informoval švédsky denník Dagens Nyheter, jeden z najčítanejších v severskej krajine, na ktorý sa odvolala tlačová agentúra AP.

Analýza švédskeho Kráľovského technologického inštitútu (KTH) bola urobená v čistiacej stanici na západnom štokholmskom predmestí Bromma. Inštitút pre denník uviedol, že test môže naznačovať druhú vlnu koronavírusu.

Od začiatku apríla sa odoberajú vzorky z dvoch čistiarní odpadových vôd v Štokholme za účelom pozorovania, ako sa v priebehu času vyvíjajú zvyšky koronavírusu a aké je jeho množstvo, napísal denník Dagens Nyheter.

Prvé výsledky ukázali v čističke v Bromme, kde sa spracováva odpadová voda zo severných predmestí Štokholmu, najvyššiu koncentráciu koronavírusu. V ďalšej čističke tiež zaznamenali medzi prvou a druhou vzorkou určité zvýšenie obsahu koronavírusu.

Inštitút pre denník tiež dodal, že táto analýza rýchlo prerástla do medzinárodného výskumného projektu s účasťou šiestich krajín.

Nie sú známe žiadne prípady nákazy z odpadových vôd alebo z pitnej vody.

ŠTOKHOLM/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti