Kritizované rýchlotesty sme poskytli laboratóriu. Máme exkluzívne výsledky

V laboratóriu vyšetrili vzorky krvi pacientov laboratórne a porovnali s tým, čo ukáže rýchlotest.

V týchto dňoch dáva štát testovať všetkých zamestnancov aj klientov v Domovoch sociálnych služieb pomocou krvných rýchlotestov.

Celé týždne sa špekuluje o ich spoľahlivosti a kvalite. Poskytli sme ich laboratóriu na preskúšanie. Máme teda exkluzívne výsledky.

V laboratóriu vyšetrili vzorky krvi pacientov laboratórne a porovnali s tým, čo ukáže rýchlotest. Vzorka bola malá, no už aj tá naznačuje, že ide o funkčný produkt, ktorý môže štátu pomerne rýchlo pomôcť v orientácii medzi možnými pacientmi.

Prvých 100-tisíc sa má využiť a už aj postupne využíva v domovoch sociálnych služieb, ako už počúvame vyše dva týždne. Logistika viazla, štátne usmernenia sa menili, výsledky zatiaľ ešte nie sú. Na sklade hmotných rezerv má republika ďalších 400-tisíc kusov.

Podľa člena Matovičovho krízového štábu Roberta Mistríka - s rýchlotestami plány sú. Nasledovať by malo napríklad plošné testovanie zdravotníkov či prieskum v rómskych osadách.

Chystajú aj prieskum na väčšom množstve ľudí, ktorý by mal ukázať takzvané premorenie. Otázne ešte ostáva, či by sa nemohli v prvom kroku použiť napríklad aj na orientačné rýchle testovanie Slovákov prichádzajúcich zo zahraničia.

Viac v reportáži Martiny Törökovej:

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

BRATISLAVA/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti