O prítomnosti COVID-19 sa vedelo už skôr. Napriek tomu to však možno má jedno pozitívum

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

K stredajšiemu ránu celosvetovo na COVID-19 evidovali viac ako 3,7 milióna nakazených a viac ako 258-tisíc obetí.

Nová genetická analýza koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, dokazuje, že jestvoval u ľudí už od konca minulého roka a po prvej nákaze sa začal šíriť extrémne rýchlo.

Vedci sa k tomu dopátrali analýzou dát viac ako o 7600 pacientov z celého sveta. O záveroch štúdie píše CNN.

Odborníci vo Veľkej Británii skúmali mutáciu vírusu, ktoré potvrdzujú jeho rýchlo šírenie, ale nie to, že sa rýchlo prenáša alebo spôsobuje vážne ochorenia. „Vírus sa mení, čo však samo osebe neznamená, že sa stáva horším," hovorí Francois Balloux z londýnskej univerzity.

Jeho tím porovnával vzorky odobrané v rôznych častiach sveta a na základe toho je presvedčený, že ľudia sa koronavírusom SARS-CoV-2 začali nakazovať už na konci roku 2019.

„Vylučuje to hypotézu, že COVID-19 bol v obehu dlho predtým, ako ho prvýkrát identifikovali, a preto sa ním nakazila veľká časť populácie," znie v štúdii.

AKO SA VÍRUS VYVÍJA V OSTATNÝCH KRAJINÁCH? ČÍSLA NÁJDETE TU

Podľa výskumníkov časť lekárov o jeho výskyte vedela mnoho mesiacov, čím sa mohlo stať, že sa ním nakazilo omnoho viac ľudí, ako je doposiaľ známe.

Hoci to znie pesimisticky, podľa Ballouxa to môže mať aj jedno pozitívum, a síce že si časť populácie na toto ochorenie vytvorila imunitu. "Pevne v to dúfame," dodal.

„Sme presvedčení, že medzidruhový prenos nastal na konci minulého roka. Všetky vzorky totiž vykazujú mnohopočetné a podobné mutácie, ktoré sa ocitli takmer vo všetkých krajinách," ozrejmil.

Aj z tohto dôvodu je vraj nemožné nájsť v tom-ktorom štáte vôbec prvého pacienta s novým koronavírusom.

Zároveň však uviedli, že majú dôkazy, ktoré podporujú teóriu o tom, že prvé prípady nákazy boli v Európe či v USA týždne, ak nie mesiace predtým, ako sa o nich informovalo.

K stredajšiemu ránu celosvetovo na COVID-19 evidovali viac ako 3,7 milióna nakazených, viac ako 258-tisíc obetí a približne 1,2 milióna uzdravených.

BRATISLAVA/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme štúdia

Dôležité udalosti