Česko už má výsledky štúdie kolektívnej imunity. Protilátky na koronavírus nemá takmer nikto

Ukázalo sa tiež, že ľudí bez príznakov ochorenia je asi 27 až 38 percent.

Česká populácia je zasiahnutá novým koronavírusom pomerne málo, ide maximálne o tri percentá ľudí v závislosti na lokalite. Výsledky štúdie kolektívnej imunity v krajine predstavil v stredu ráno riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky Ladislav Dušek.

Štúdia sa zaoberala zisťovaním množstva protilátok, ktoré v tele vzniknú po nakazení koronavírusom. Pri testovaní odhalili z 26 548 ľudí 107 pozitívnych na COVID-19. Najmenej pozitívnych na 100-tisíc obyvateľov bolo v Brne, najviac v regióne Litovelsko, píšu novinky.cz.

Ani v najviac zaťažených lokalitách nebola úroveň protilátok vysoká, nedosahovala hodnotu päť percent testovaných. V Prahe, Brne a Litoměřiciach to bolo menej ako 0,6 percenta.

„Pozitivita protilátok sa pohybuje v intervale od nuly do troch percent v závislosti na lokalite," uviedol Dušek. Podľa neho je to dôsledok toho, že „na brzdu šliapli veľmi skoro".

Hlavný záver štúdie je, že stupeň imunizácie českej spoločnosti je veľmi nízky. Ukázalo sa tiež, že ľudí bez príznakov ochorenia je asi 27 až 38 percent.

Podľa ministra zdravotníctva nie je dôvod meniť nastavený plán uvoľňovania opatrení, ale je potrebné chrániť rizikové skupiny.

Česká republika celkovo doteraz eviduje 7 896 nakazených ľudí, vyliečilo sa vyše 4 000 a zomrelo 257 pacientov.

Podrobné údaje o vývoji koronavírusu z celého sveta môžete sledovať v našej tabuľke.

PRAHA/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.