Telá obetí koronavírusu v Ekvádore nestíhajú pochovávať. Ležia na uliciach

Reflex
Zdroj: YouTube / CGTN America

Vrchol epidémie pritom krajina očakáva v najbližších dňoch.

Hlavné mesto Ekvádoru zaplavili telá obetí nového koronavírusu. Krajina má viac ako 29 000 potvrdených prípadov a viac ako 1600 obetí. Po Brazílii a Mexiku je tak Ekvádor treťou najviac zasiahnutou krajinou Latinskej Ameriky. Úrady pritom upozorňujú, že krajinu zasiahne vrchol epidémie v najbližších dňoch. Informuje Daily Mail.

V uliciach ekvádorských miest ležia mŕtve telá zabalené len v provizórnych kartónových truhlách a pohrebné služby už nie sú schopné pochovávať viac tiel. Mnohé obete dokonca zomierajú vo svojich domovoch, no po ich telá nie sú schopné pohrebné služby prísť ani po niekoľkých dňoch. Úrady varujú, že skutočný počet obetí môže byť až 15 krát vyšší ako uvádzajú oficiálne zdroje, píše The New York Times.

Niektoré krajiny vrátane Ekvádoru, Kolumbie a Dominikánskej republiky rozšírili svoje opatrenia s cieľom zastaviť šírenie vírusu. Panamerická zdravotnícka organizácia (PAHO) požiadala vlády, aby boli opatrné v uvoľňovaní obmedzení a zároveň ich varovala, že riziko prenosu vírusu zostáva v Brazílii, Ekvádore, Peru, Čile a Mexiku naďalej veľmi vysoké.


Obavy z vírusu majú aj miestne domorodé kmene. Niektoré dokonca hľadajú útočisko pred koronavírusom v amazonskom pralese. Členovia kmeňa Siekopai, ktorá má približne 744 členov, už požiadala vládu o pomoc po tom, čo dvaja najstarší predstavitelia kmeňa zomreli po prejavení príznakov Covid-19. Úrady však podľa Justina Piaguajeho, vedúceho komunity, ich výzvy ignorujú.

„Je nás sotva 700. Podobnú pandémiu sme už zažili. Nechceme, aby naši ľudia hovorili, že nás bolo 700 a teraz je nás už len 100. Aký škandál by to bol, keby ekvádorská vláda dopustila v 21. storočí takýto scenár,“ uviedol Piaguaje.

EKVÁDOR/tvnoviny.sk, lm
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti