Koronavírus sa v Európe začal šíriť o mesiac skôr, ako sme si mysleli

Ďalší dôkaz o tomto tvrdení poskytol francúzsky lekár.

Odkedy sa v Európe šíri koronavírus? Doteraz sa predpokladalo, že nákaza sa tu prvýkrát objavila koncom januára. Francúzsky lekár však potvrdil, že mal pacienta s ochorením COVID-19 ešte v decembri. Potvrdili to dodatočne robené testy. Okolo začiatku šírenia nákazy tak stále panuje veľká záhada.

Obchodník s rybami (40), ktorý sa lieči aj na diabetes, skončil v decembri v nemocnici s neznámym ochorením. Začalo sa to dnes už notoricky známymi príznakmi dráždivým suchým kašľom a horúčkou takmer 40 stupňov celzia.

To, že Amirouche Hammar prekonal COVID-19, zistil až jeho lekár. V rámci výskumu sa spolu s kolegami bližšie pozreli na 14 pacientov, ktorí mali zvláštnu pneumóniu ešte pred vypuknutím pandémie.

Preskúmať dali ešte raz ich stery, ktoré im v tom čase odobrali, výsledky z CT a urobili im aj testy na protilátky. Nakazené boli aj dve jeho deti a zrejme aj žena, i keď nemala príznaky. Pracuje v supermarkete neďaleko letiska, kde sa mohla nakaziť.

„Epidémia sa zrejme začala o mesiac skôr, ako sme si mysleli. Podľa mňa je dôležité, aby aj ďalší lekári, či už vo Francúzsku alebo v Spojených štátoch, urobili podobný výskum, aby sme vírus lepšie poznali," tvrdí francúzsky lekár Yves Cohen.

Niektorí experti sa na štúdiu francúzskych lekárov pozerajú skepticky. Podľa nich ešte nič nedokazuje. WHO hovorí o zaujímavých informáciách, ktoré by nám mohli pomôcť vírus lepšie pochopiť. „Je možné, že vo Francúzsku sa prvý prípad naozaj vyskytol ešte v decembri. Prvé príznaky boli z Wuchanu hlásené ešte 1. decembra. Nechcem však o tejto veci špekulovať. Je veľmi dôležité sa tým ďalej zaoberať," myslí si Maria Van Kerkhove, šéfka epidemiologického oddelenia Svetovej zdravotníckej organizácie.

Na to, ako rýchlo a odkedy sa šíri vírus, sa pozreli aj britskí vedci. Otestovali 7600 vzoriek z celého sveta. Jeden z výskumníkov Inštitútu Univerzity College London pre CNN potvrdil, že vo svete naozaj cirkuluje od konca roka, týždne, možno mesiace predtým, ako nákazu hlásili prvé európske krajiny.

Z výskumu mutácií vírusu tiež zistili, že prenos koronavírusu zo zvieraťa na človeka nastal takmer s istotou koncom roka a nie skôr. Teórie o tom, že ho tu máme oveľa dlhšie a ľudia už môžu mať vytvorenú imunitu, tak vyvrátil. 


PARÍŽ/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.