Toto je najbezpečnejšie miesto na planéte. Nemajú tu ani jedného nakazeného

Antarktída, najchladnejšie miesto na planéte, je momentálne z pohľadu pandémie najbezpečnejším kontinentom na svete.

Kým svet bojuje s pandémiou koronavírusu, predsa existuje kontinent, ktorému sa vírus akoby zázrakom úplne vyhol. Antarktída, najchladnejšie miesto na planéte, je momentálne z pohľadu pandémie najbezpečnejším kontinentom na svete, píše spravodajský portál CNN.

Najväčšie riziko pre tento kontinent predstavovali lode, ktoré pred časom priviezli posledné zásoby na zimu. Ľudia na palubách však našťastie vírus nepriniesli a nateraz, keď v Antarktíde opäť klesajú teploty, zostáva kontinent v bezpečí.

Aj napriek tomu, že okrem zvierat Antarktída nemá žiadnych oficiálnych domorodých obyvateľov, stala sa dočasným domovom pre 5000 ľudí, prevažne vedcov a výskumníkov, ktorí obývajú okolo 80 základní.

„Naozaj si nemyslím, že sa tu nájde človek, ktorý by nebol vďačný za to, že je tu v bezpečí. Niektorí sa chystajú na cestu domov aby mohli pomôcť svojim rodinám. Ale všetci si veľmi vážime, že bývame na mieste, ktorému sa táto choroba vyhla,“ povedala Keri Nelson, výskumníčka na stanici Palmer Station, najsevernejšej americkej základni na Antarktíde.

„Čítam všetky články a sledujem, ako sa pandémia vyvíja. Cítim, že je mojou povinnosťou byť svedkom toho, čo sa vo svete deje,“ uviedla Nelsonová, ktorá na Antarktíde slúži počas zimných a letných sezón už od roku 2007.

V Antarktíde sa v posledných rokoch darí cestovnému ruchu, keďže arktické plavby sú čoraz populárnejšie. Podľa Medzinárodnej asociácie cestovných kancelárií Antarktídu navštívilo v uplynulých dvoch rokoch približne 56 000 turistov, čo v porovnaní s rokom 2017 predstavuje nárast o 40 %.

Tento rok očakávali na Antarktíde 78 500 návštevníkov, avšak pre pandémiu zaviedli začiatkom roka opatrenia aj na tomto kontinente a zrušili tak akékoľvek turistické plavby.

Prísne opatrenia zaviedli po incidente, kedy sa podarilo včas identifikovať loď s austrálskymi a novozélandskými turistami smerujúcu k Antakrtíde, na ktorej bolo až 60 % pasažierov diagnostikovaných na ochorenie Covid-19.

ANTARKTÍDA/tvnoviny.sk, lm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.