Herci a umelci si môžu vydýchnuť. Dostali výnimku pri nosení rúšok

Muž nesie rakvu v meste Manaus na severe Brazílie.
Zdroj: TASR

Pri účinkovaní nebudú musieť ani dodržiavať odstup.

Herci a ďalší umelci, ktorí účinkujú pri nakrúcaní audiovizuálneho diela alebo výrobe programu, nebudú musieť nosiť rúška. Výnimku, o ktorú žiadali filmári a producenti audiovizuálnych diel, odobril ÚVZ. "Je však potrebnú splniť stanovené podmienky," priblížila hovorkyňa úradu Daša Račková.

"Účinkujúci umelec, na ktorého sa vzťahuje výnimka, musí mať negatívny test na nový koronavírus , nie starší ako štyri dni. Ak nakrúcanie, respektíve výroba umeleckého programu trvá, každých 14 dní si musí tento test obnovovať," vysvetlila.

Ďalej je nutné zabezpečiť, aby medzi umelcami a ďalšími osobami prítomnými na mieste umeleckej činnosti (členmi výrobného štábu, osobami zabezpečujúcimi technicko-organizačne umeleckú činnosť) bol odstup aspoň dva metre. "Odstup nie je potrebné dodržať medzi umelcami navzájom," priblížila Račková.

Počas umeleckej činnosti musí byť zabezpečená dezinfekcia rúk pre umelcov i ďalšie osoby prítomné na mieste umeleckej činnosti. Miesto umeleckej činnosti má byť pravidelne dezinfikované a ak ide o interiér, aj pravidelne vetrané.

Zdroj: TASR

Tvorcovia audiovizuálneho diela pri jeho nakrúcaní a vysielateľ pri výrobe programu sú ďalej povinní zabrániť vstupu na miesto umeleckej činnosti osobám, ak sa u nich meraním zistí telesná teplota 37 stupňov a viac alebo sa spozorujú iné príznaky ochorenia COVID-19.

Profesijné združenia a zástupcovia audiovizuálneho priemyslu v SR sa minulý týždeň na hygienikov obrátili so žiadosťou o výnimku, ktorá by podporila súbor opatrení prijatých filmármi na bezpečné nakrúcanie a minimalizáciu rizika ochorenia COVID-19 počas filmovej výroby.

Odporúčania vychádzajú z materiálu, ktorý pripravil Európsky inštitút bezpečnosti filmových projektov v spolupráci s expertmi a ktorý odporúča dodržiavať aj Európska sieť filmových agentúr.

"V prípade žiadanej výnimky ide o používanie ochranných prostriedkov dýchacích ciest pre výkonných umelcov pri realizácii audiovizuálnych diel," spresnila výkonná riaditeľka Asociácie nezávislých producentov Alexandra Strelková.

Dohodnuté samoregulačné opatrenia sa pritom majú priebežne dopĺňať a spresňovať na základe vývoja epidemiologickej situácie.

Pomôžte zmierniť následky pandémie koronavírusu tým, ktorí to potrebujú. Prispieť môžete prostredníctvom Nadácie Markíza.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti